Kes oli Ilmari Manninen?
Ilmari Justus Andreas Manninen
02.09.1894 (Viiburi) – 14.06.1935 (Helsingi)
Soome etnograaf, Eestis etnograafia teadusliku uurimis- ja muuseumitöö rajaja, dr. phil. 1922 (Helsingi ülikool), ERMi juhataja 1922-1929
Ilmari Manninen pidas oma esiloengu Tartu ülikoolis 16. novembril 1924. aastal. Selleks ajaks oli ta Eestis olnud ja Eesti Rahva Muuseumi juhtinud juba üle kahe aasta. Lisaks põhiliselt Soomes saadud akadeemilisele baasile oli lisandunud laiaulatuslik praktiline teadmine eesti vanavarast.
ERM oli 1909. a. rajatud entusiasmi ja innuga, aga paraku vastava erihariduseta inimeste poolt. Muuseumi juhtinud mehed eesotsas Oskar Kallasega, olid võtnud eeskuju soome muuseumidest ja püüdsid viia ka ERMi võimalikult teaduslikele alustele. Nii kasvas täiesti loomulikult mõte, et muuseumi juht tuleks leida soome õpetlaste seast, keda niikuinii otsiti abiks Tartus eestikeelse ülikooli ülesehitamiseks. Sobivaid kandidaate otsis eelkõige arheoloogiaprofessor Aarne Michaёl Tallgren, kes luges ka 1921.a. aastal Tartu ülikoolis loengukursust Põhjamaade muuseumide korraldusest ja andis ülevaate eesti muuseumide ajaloost, olemasolevast olukorrast ja tulevikuvajadustest.
Valitsuse poolt oli tehtud ettepanek ühendada ERM Tartu ülikooliga, mis kutsus muuseumi juhatuses esile tõsise vastuseisu. Ometi läks kõik teisiti. Ülikoolis oli tekkinud vajadus ka etnograafia eriala õpetamiseks ja detsembris 1921 tegi filosoofiateaduskond otsuse, et tulevane etnograafia dotsent oleks ühtlasi Eesti Rahva Muuseumi juhataja. Selle ülikooli ettepanekuga jäi lõpuks nõusse ka muuseumi juhatus ning pöörduti Ilmari Mannineni poole.
Lisaks pingelisele muuseumitööle langes Mannineni esimesele Eesti-suvele ka doktoriväitekirja vormistamine. Ilmarist sai konstruktiivne ja tõsine direktor, kes koheselt õppis ära eesti keele ja hakkas selles keeles ka oma raamatuid välja andma (sh koguteos „Eesti rahvarõivad“, 1927). Suureks plussiks oli ka tema abikaasa Taru Manninen, tänu kellele said muuseumi ruumid maitsekalt ja atraktiivselt sisustatud.