Inimese kehakogemus on märksa keerulisem nähtus kui pelk füüsiline olemasolu. Tajume maailma keha kaudu, kuid mõtestame oma kehalisi kogemusi kultuuri vahendusel.
„Õige“ ja „vale“ tähendused on ühiskondades kokkuleppelised. Arusaamad loomulikust ja ebaloomulikust, puhtast ja mustast, tervest ja haigest jne erinevad kultuuriti. „Õigeks“ võib pidada nii mingil ajahetkel kehtivat korda kui ka soovitavat olukorda, mille poole püüelda. Inimest võib hinnata olemasoleva suhtes ning leida ta olevat õige ja normaalse. Kuid teda võib võrrelda ka ootustega ja leida ta olevat ebapiisava.
Normid ja piirangud ühendavad ühiskonda. Ent nii nagu muutuvad aja jooksul suhted inimeste vahel, muutuvad ka normid. Uuendused saavad harjumuseks ja endastmõistetavaks. Nihked toimuvad enamasti aegamisi, järkjärgulise kohanemisena, kuid mõnikord võivad aset leida ka järsku, ootamatu või traumaatilise sündmuse tagajärjel.
Näitus „Õige keha, vale keha?“ heidab valgust keha kultuurilistele tähendustele Eestis. Need on olnud päevakorral minevikus, aga tekitavad arutelusid ja vaidlusi ka tänapäeval. Milline keha on ilus? Milline keha on sünnis? Mis toidud on kehale head ja millised ohtlikud? Millistel eluetappidel on keha haavatav ja kuidas teda kaitsta? Kuidas asendada ja täiustada keha? Kuidas mõista valu? Milliste kehaliste omadustega kodanikke vajab riik? Kuidas laiendada kehalise võimekuse piire? Kuidas saada supervõimed?
Tähelepanu! Näitusel käsitletakse ka seksuaalsust, alastust, surma ja kehalist valu. Lastel soovitame näitust vaadata täiskasvanuga koos.
Kuraatorituuride kestvuseks on ligikaudu tund, A-infoletist tuleb osta pilet näitusele: 7.- / 5.- (sooduspilet) / 14.- (perepilet), tuur ise on tasuta.
Tuurile palume end kirja panna: www.erm.ee/et/content/kuraatorituur-rahvuskeha-kuraator-kristel-rattusega-18-jaanuaril-2024-kell-17