
ERMi aastaraamat nr 65 "Uurimusi ööst" | Pilt: Berta Jänes
ERMi aastaraamat 100 – muuseum tutvustab värsket väljaannet ja avab juubelinäituse
Neljapäev, 10. aprill 2025
Aastaraamatu nr 66 esitlus ja näituse avamine toimub 16, aprillil
Eesti Rahva Muuseumi esimese aastaraamatu ilmumisest möödub tänavu 100 aastat. Aastaraamat on peegeldanud Eesti etnoloogia arengulugu ja käekäiku väga erinevatel aegadel.
Tegemist on kõige kauem ilmunud eestikeelse etnoloogiaväljaandega. 16. aprillil avatakse ERMis sel puhul juubelinäitus, esitletakse aastaraamatu uut, Eesti etnoloogia ja folkloristika ajaloole pühendatud 66. köidet ning tutvustatakse Eesti etnoloogia bibliograafiat.
„ERMi aastaraamat talletab omal kombel tervet eesti rahva kujunemislugu. Nende köidete kaudu saame jälgida, kuidas meie etnoloogiateadus on koos ühiskonnaga võrsunud ja kasvanud, sattunud ajalooliste tõmbetuulte kätte ning siiski visalt vastu pidanud,“ ütleb juubelinäituse kuraator Marleen Metslaid.
Aastaraamat hakkas 1925. aastal ilmuma muuseumi tollase direktori Ilmari Mannineni eestvõttel. Väljaanne on pakkunud esimest avaldamiskogemust paljudele noortele teadlastele ja olnud jätkuvalt tunnustad ka kogenud uurijate poolt. Värskeim aastaraamat on pühendatud Eesti etnoloogia ja folkloristika ajaloole. „See sisaldab seitset biograafilist artiklit enam ja vähem tuntud Eesti rahvateadlastest, lisaks kolm käsitlust rahvaluuleteadusest Nõukogude Eestis,“ sõnab Indrek Jääts, üks köite koostajatest.
Aastaraamatu juubelile pühendatud näitusel saab mugavalt istet võtta ning kõiki väljaandeid sirvida. „Saja aasta jooksul on ilmunud 66 köidet, kuhu on mahtunud üle 700 teadusartikli,“ ütleb Metslaid. Tema sõnul on need aegumatu väärtusega nii teadlastele kui ka kõigile pärandihuvilistele. „Teemade valik on lai, peamiselt on käsitletud rahva- ja argikultuuri Eestis ning soome-ugri rahvaste juures. Viimastel aastatel ilmub enam ka museoloogiaalaseid kaastöid.“
Üritusel tutvustatakse ka uut Eesti etnoloogia bibliograafiat. „ISE teemabaasi „Eesti etnoloogia“ sihiks on hõlmata kõiki Eesti ja eestlastega seonduvaid etnoloogia-alaseid tekste, aga ka kõigi Eestiga püsivamalt seotud autorite etnoloogia-alaseid tekste,“ ütleb bibliograafia algataja Indrek Jääts. Hetkel on paremini kaetud aastad 1918–1970, kuid töö jätkub. Etnoloogidele ning kõigile rahvaste ja kultuuride huvilistele saavad teatavaks ja paljudel juhtudel ka digitaalselt kättesaadavaks tekstid, mis on lebanud aastakümneid unustusehõlmas.
Viimaste kümnendite aastaraamatud on kõigile vabalt kättesaadavad aadressil https://ojs.erm.ee/
Lisainfo:
Indrek Jääts
ERMi vanemteadur
tel 5560 3183
indrek.jaats@erm.ee
Marleen Metslaid
ERMi teadur
tel 507 7302
marleen.metslaid@erm.ee