Sümpoosion "Inimene ja öö" on osa veebruaris avatud öönäituse publikuprogrammist ning uurib öist inimest ja teisi ööskäijaid, laiendades sellega näituse teemasid. Vaata eelmist sümpoosionit järele!
Piletid müügis ERMi kassas (ka enne algust kohapeal) ja Piletilevis.
NB! Sümpoosionile pääseb muuseumi B-sissepääsu kaudu! B-poole uksed on avatud alates 16.30.
Kohvikus Pööriöö saab soetada ka meelepäraseid suupisteid ja jooke.
Kava:
17.00 Tuur näitusel “Kellele kuulub öö?” kuraatorite Terje Toomistu, Piibe Kolka ja Karin Leivategijaga
18.00 Ettekanded öisest inimesest, teadusest ja loomingust
18.00 Terje Toomistu - Iseenda uuesti avastamise ruum
Aastavahetuse peoga 2012–2013 alguse saanud Bling oli esialgu house-muusika põhine kostüümipidu. Paari aastaga kasvas see aga jaanipäeva ajal toimuvaks kõrge kunstilise tasemega suureks festivaliks, kus peoruum justkui viis osalejad maagilisse reaalsusesse. Hiljem jätkati väiksemate Karu-Blingidega, kus aga iga festivalil osaleja oli ühtlasi festivali kaaslooja. Bling on midagi enamat kui tavaline pidu – see on ööelu kogemus, mis ühendab muusika, kunsti, disaini ja julge eneseväljenduse. Tuginedes ERMi ööelu näituse Blingi väljapaneku kuraatoritööle, avab ettekanne Blingi kui subkultuuri kujunemislugu, väljakutseid ja seda, kuidas ühiselt loodud pidu ja dekoratsioonides ruum toetavad inimeste eneseavastuslikku teekonda.
Foto: Krõõt Tarkmeel
Dr Terje Toomistu on antropoloog ja dokumentalist, Tartu Ülikooli etnoloogia osakonna teadur, kelle senised suuremad uurimisprojektid on seotud soo ja seksuaalsusega Indoneesias, nõukogudeaegse hipiliikumisega ning noorte eestlaste diasporaaga. Ta on täiendanud end Fulbrighti stipendiaadina California Ülikoolis Berkeleys ja külalisuurijana Amsterdami Ülikoolis. ERM-i ööelu näituse Blingi väljapaneku kuraatoritöö on seotud tema varasemate uurimishuvidega subkultuurilise nähtuse dünaamika ja ruumi identiteeti transformeeriva mõju vastu
18.30 Valdur Mikita - Öö metsas
19.00 Rein Muuluka - Kummalised kohtumised Raadiöös
Oma kogemusi jagab tartlane ja amatöörpiltnik Rein Muuluka, kes on Eesti rahva Muuseumi ja Raadi lennuvälja lähistel pildistatud fotodest pannud kokku fotoraamatu "Raadiöö". "Raadi lennuvälja varemetes ja võsas on lapse, noore ja nüüd juba täiskasvanuna palju hulgutud - ja mõne aasta eest tekkiski tunne, et - aga kuidas siis siin öösel on? Ja oluline on just elu, mitte vaid maastikud. Fotograafiline lähenemine on minu puhul üpris pealiskaudne, puhtalt silmanägemine, aga siiski asjakohane ja huvitav pimedas öös," räägib Rein.
19.30-20.00 PAUS
20.00 Piibe Kolka - Miks ma kajan?
- Laulad esimest korda karaoket: mis sul seljas on?
- Mu ümber on mässitud hiigelsuured tiivad, et end turvaliselt tunda. Aga laulu lõpus paljastan dramaatiliselt kõhualused udusuled.
Piibe Kolka räägib hilisõhtustest poolvarjulistest momentidest, mis näitusele “Kellele kuulub öö?” loodud installatsiooni “Ma kajan” autoritele inspiratsiooniks olid ja kus endasse peidetu ja väljaelatu vahel saab tekkida mäng.
Piibe Kolka on antropoloogia taustaga filmitegija ja kunstnik, kes teeb eksperimentaalfilme, videosid ja performance’id, mis tihti lähtuvad eluliste miniatuuride mängulistest tõlgendustest.
20.30 Natalie Mets - Ööelukultuur lõimijana?
Ettekanne vaatleb, kuidas alternatiivne klubikultuur võib olla eesti- ja venekeelsete noorte lõimijaks, keskendudes Põhja-Tallinnas Telliskivis asunud Sveta baari näitele. Fookuses on eesti- ja venekeelse publiku suhted ning nende kujunemist mõjutanud tegurid aastatel 2017–2023. Ettekande aluseks on Natalie samateemaline magistritöö, mis analüüsis, kuidas klubikultuur võib ühendada eri keelerühmade kogukondi ja toetada kultuuride vahelist mõistmist.
Natalie on üle kümne aasta osalenud erineva ulatuse ja iseloomuga projektides, tegutsedes sellistes valdkondades nagu kultuur, ööelu, tehnoloogia ja haridus. Natalie on töötanud mitmete muusikafestivalide juures (Mägede Hääl, Weekend, I Land Sound) ning olnud Tallinn Music Weeki linnafestivali ja konverentsi koordinaator, Kalana Saundi produktsioonijuht. Ta on kohaliku kogukonnaraadio IDA Raadio üks asutajaid. 2021. aasta kohalike omavalitsuste valimistel kandideeris Natalie Mets Sotsiaaldemokraatliku Erakonna nimekirjas Tallinna öölinnapeaks ja töötab selles rollis sama aasta detsembrist. Käesoleva aasta kevadel kaitses Natalie Tallinna Ülikoolis oma magistritööd, mis uuris eesti- ja venekeelsete noorte integratsiooni klubikultuuri kaudu.
21.00 Taavi Tulev - Loomeinimese (t)ööelu
Tegelen muusika ja kunstiga ja oma töö tegemiseks vajan, et oleks võimalikult vähe väliseid stiimuleid. Öö on selleks parim aeg. Räägin, kuidas mu päevarütm välja näeb, kuidas ma tipptunde väldin ja oma elu vähese stressiga naudin ning seejuures ka produktiivne olen.
Foto: Ruudu Rahumaru
Taavi Tulev loob muusikat, teeb kunsti, salvestab looduse helisid ja kujundab helimaastikke.
Ürituse lõpp 22.00
Sümpoosioni ajakava täpsustub. ERMil on õigus teha kavas muudatusi.