360° ruumiinstallatsioon „Silva“
15. oktoober kuni 3. detsember 2021ERMi filmisaalis K–P kell 10–18
Sissepääs prii
Turvalisus: ERMi sisenemine alates 25. oktoober vaid kehtiva vaktsineerimistõendi või kehtiva COVID-19 läbipõdemise tõendi alusel.
Goethe Instituut esitleb Eesti Rahva Muuseumis 360° ruumiinstallatsiooni „Silva“, mis kombineerib teadust ja helikunsti. Keerukat ökosüsteemi metsa saab kogeda viisil, mis vabas looduses võimalik ei oleks.
Järvselja ürgmets on Eesti vanim metsakaitseala. 19,3 hektaril on peaaegu 100 aastat olnud keelatud igasugune inimese sekkumine metsa loomulikku elukäiku. Kunagi sai siin imetleda kuni 48 m kõrguseid kuuski (Baltikumi rekord). Endiselt leidub siin puid, mis on peaaegu sama vanad kui Tartu Ülikool – üle 380 aasta.
Helikunstnik Marcus Maederi ja bioloog Roman Zweifeli vaatluskeskuse „Silva“ abil saame teha kunstilis-teadusliku ekspeditsiooni sellesse kodusesse ürgmetsa. Alates 15.10.2021 näitame Eesti Rahva Muuseumis nende kaheosalist kunstiteost, mis kombineerib teaduslikke meetodeid (keskkonna uurimine sensorite abil, bioakustika) ja esteetilist lähenemist (helikunst).
Intervjuu kuraatoritega. Ava see oma nutitelefonis ja naudi 3D panoraamfilmi ürgmetsa keskel!
Intervjuu kuraatoritega artiklina.
Küsimusele, mida vaatluskeskuses võimalik avastada on, vastab Marcus Maeder: „Esmalt seda, mida me kuuleme. Nimelt metsahääli. Neid salvestame täiesti tavalise mikrofoniga automaatselt, kasutades helisalvestit. Aga eelkõige tahaksime näidata protsesse, mida ei ole niisama lihtne tajuda. Nimelt peidetud protsesse puudes ja mullas. Ehk eelkõige seda, mis toimub akustiliselt ja elektriliselt. Selleks seadistasime spetsiaalse mõõtejaama. Aga kuulda on mitte üksnes seda, mida me tegelikult mullas ja taimedes salvestame, vaid ka puude ökofüsioloogiliste mõõtmiste andmeridu, mis muudetakse helideks. Ja see kõik kombineerub installatsioonis meeliköitvaks elamuseks.“
Tallinna Goethe Instituudi juhatajal Ulrich Ribbertil on hea meel, et näitust saab nüüd peagi vaadata. „Otsisime projekti WORLD WILD WALD jaoks erinevaid võimalusi, kuidas avastada metsa täiesti uue nurga alt. Näituse külastajad saavad kogeda, kuidas metsa kõlamaastikku mõjutab niiskustaseme, tuule, temperatuuri ja valguse muutumine. Saame ka teada, et kuivus paneb puud praksatama ning et metsahäälte alusel saab teha järeldusi looma- ja taimeriigi mitmekesisuse kohta.“
MARCUS MAEDER
Marcus Maeder on helikunstnik, teadlane ja elektroonilise muusika helilooja. Maeder õppis kujutavat kunsti Luzernis (Šveitsis) ja filosoofiat Hagenis (Saksamaal). Praegu teeb ta doktoritööd keskkonnasüsteemide teaduste alal ETH Zürichis. Teadlasena Zürichi Kunstide Kõrgkooli (Zürcher Hochschule der Künste) arvutimuusika ja helitehnoloogia instituudis (Institute for Computer Music and Sound Technology (ICST)) tegeleb Maeder andmete sonifitseerimise ehk helide kujul esitamisega, akustilise ökoloogia ja ökoakustika valdkondadega. Lisaks uurib ta kunstilisi vahendeid kasutades ökoloogilisi protsesse ja nähtusi, mis on seotud kliimamuutuse ja keskkonnaküsimustega.
www.marcusmaeder.ch
ROMAN ZWEIFEL
Roman Zweifel õppis bioloogiat Zürichi Ülikoolis ja ETH Zürichis, kus ta kaitses doktorikraadi doktoritööga „The Rhythm of Trees“ (Puude rütm). Ta on projektijuht Šveitsi Metsa-, Lume- ja Maastikuuuringute Instituudis WSL (Eidgenössische Forschungsanstalt für Wald, Schnee und Landschaft WSL ) ja juhib ettevõtet natkon.ch, mis pakub mõõteriistu ja ekspertiisi ökoloogiliste uuringute jaoks. Roman Zweifelil on põhjalikud teadmised elektroonikast ja puude füsioloogiast. Tema karjäärile on iseloomulik ebatraditsiooniliste interdistsiplinaarsete projektide elluviimine.
Näituse teemaga seotud õpitoad (võimalik kombineerida õpituba koos näitusekülastusega):
- „Minu oma, meie oma“ (5.-12. klass)
- „Rahvuslikud mänguasjad – karjalapse loomad“ (3.-5. klass)
- „Puulusika voolimine“ (7.-12. klass)
Täname: Goethe Instituut toetab näitusega seotud haridusprogramme ERMis!
Näituse kajastused
Vaata: „Osoon“ 18.10.2021: https://etv.err.ee/1608363360/osoonLoe: ERMi Ajaveeb „Vaata! Kas kuuled?“ 21.10.2021: https://blog.erm.ee/?p=15104
Kuula: KUKU Reisirada „Mets“ 07.11.2021: https://kuku.postimees.ee/podcast/reisirada