Heimtali muuseumi püsinäitus
Põlvest põlve elutarkus. Püsinäitus Heimtali muuseumi mitmekihilistest kogudest kätkeb endas nii saja-aasta taguseid koolikombeid, vanu dokumente kui ka lähiümbrusest pärit tööriistu. Eriti rikkalik on aga rahvusliku tekstiili kogu ning rahvakunsti-, kodukultuuri- ja kunstiaineline raamatukogu. Laste mängutoas ootab terve hulk kindamustrites kootud põrsaid, koeri, kasse ja teisi koduloomi.
Muuseumi kirstud, kummutid ja kapid on pungil kindaid ja sokke, pulma- ja saanitekke, pitse ja seelikuid, mille mustrid ja meisterlik teostus rõõmustavad nii asjatundjaid kui kõiki teisi huvilisi. Neile, kellel silmad rahvakunstist särama löövad, teeme kirstud-kapid lahti. Avastamist jätkub.
Püsinäituse kuraator ja kujundaja on Anu Raud.
Heimtali muuseumi külastus- ja piletiinfo:
Asukoht: Heimtali, Viljandi vald, Viljandimaa
Muuseum on avatud T-L kell 9.00-17.00
Täispilet 7 eurot, sooduspilet 5 eurot.
Heimtali ajalugu
Heimtali muuseum asub vanas külakoolis, mis valmis 1864. aastal. Samaaegselt toimis kool ka külarahva kooskäimise kohana. 1932. aastal kolis kool Heimtali mõisasse, kus asub tänapäevani. Vana koolimaja kohandati aga eluhooneks. 1980. aastate keskpaigas rajati hoonesse kohalikku elu tutvustav muuseum.
1991. aastal asutas Anu Raud oma isa tallu tekstiiliesemete muuseumitoa. Peagi laienes see vanasse Heimtali külakoolimajja ning liitus sealse muuseumiga.
Muuseumikogud sisaldavad kohalike koolieluga seotud materjale ning lähiümbrusest pärit tööriistu, lisaks kapi- ja kirstutäite kaupa rahvuslikke tekstiilinäiteid Mulgimaalt ja Kihnust. Miks võib Kihnu seelikuid Mulgimaal näha, see on jälle omaette lugu, mida saab soovi korral koha peal kuulda.
Heimtali on kodulooline muuseum, mille kogu väärtus seisneb eeskätt selles, et esemed on jäänud kohta, kus neid kunagi valmistati ja kasutati. Külastajal tekib tunnetus sajandi tagusest elust, mil inimese maailm piirduski suuresti vallaga, kuhu ta oli sündinud ning kui üleilmastumine sõnana oli veel välja mõtlemata.
Eesti Rahva Muuseumi 100. juubeli puhul kinkis Anu Raud Heimtali koduloomuuseumi Eesti riigile. Kultuuriminister kinnitas 27. mai määrusega ERMi põhimääruse muudatuse, mille alusel sai Heimtali koduloomuuseum alates 1. juunist 2010 ERMi struktuuriüksuseks kui "ERMi Heimtali muuseum".