Jahirajad: küttimine sürjakomide maailmavaates ja igapäevaelus
Rändnäitus „Jahirajad: küttimine sürjakomide (soomeugrilaste) maailmavaates ja igapäevaelus“.
„Kui oleks vaja ja võimalik kirjutada sürjakomide ajalugu, siis tuleks lähtuda nende jahinduse ajaloost; ja kui keegi tahaks uurida nende luulet, siis peaks ta kõigepealt tutvuma nende jahinduslugudega.“ Nii kirjutas 19. sajandi viimasel veerandil komi uurija Klavdij Popov, iseloomustades tabavalt küttimise osa komi kultuuris. Jahipidamine kindlustas metsavööndis elavate rahvaste püsimajäämise ja moodustas suure osa nende igapäevaelust ning maailmavaatest. Metsa ja loodusega kooskõlas olemine on soomeugrilaste jaoks aktuaalne tänapäevalgi.
ERMi ja Komi Rahvusmuuseumi koostöönäitus annab ülevaate soomeugrilaste jahipidamistavadest ning jahimehe, loomade ja lindude kujutamisest rahvaluules ja kunstis. Etnograafilistel esemetel ja audiovisuaalsel materjalil põhineva näituse keskmes on mitmesugused aspektid: küttimine kosmoloogias ja mütoloogias, jahipidamistavad ja jahiõigus, jahiseltsid ja -artellid, naised ja küttimine, varustus, töövõtted jm.
Lähtuvalt muuseumikogude omapärast on Komi muuseumis kesksel kohal sürjakomi jahindus ja komi esemed, ERMi kogud aga võimaldavad eksponeerida ka teiste soome-ugri rahvaste esemeid. Jahindusega seotud audiovisuaalset ja interaktiivset materjali saab näha mõlemas muuseumis.
Näituse sisuloojad on Komi Rahvusmuuseumi ja ERMi teadurid, disaini on teinud Velvet. Toetaja on hõimurahvaste programm.
Näitusega saab tutvuda virtuaalselt YouTube`i vahendusel (vene k):
Jahindus tänapäeval
Jahikoer
Sürjakomi jahiseltsid ja artellid
Jahimehe eetika
Naiskütid
Soome-ugri suusad
Rändnäituse valmimisest kirjutas ERMi teadur ja näituse kuraator Svetlana Karm ERMi ajaveebis (eesti k).