Kaasav ELU
Avatud kuni 26. jaanuar 2022K–P kell 10–18
Osalussaalis
Sissepääs püsinäituse "Kohtumised" tasuta piletiga
Turvalisus: ERMi sisenemine alates 25. oktoober vaid kehtiva vaktsineerimistõendi või kehtiva COVID-19 läbipõdemise tõendi alusel. Loe lähemalt.
Tänapäeval liigutakse kaasava keskkonna poole ning üha olulisemalt tõstatub esiplaanile vajadus luua selliseid tooteid ja teenuseid, mis arvestaksid erinevate sihtgruppide vajadustega. Ühiskonna kui terviku huvidest lähtuvalt on igati loomulik, et kõik lapsed saaksid vajadustele ning võimalustele vastavat haridust. Seetõttu peaks nii õppevahendite kui -keskkondade loomisel arvestama õpilaste vajadustest tulenevaga. Mõistlik on luua vahendeid, mis on universaalsed, kuid individuaalselt kohaldatavad. Ka pisikestest detailidest saab alguse õppematerjali või igapäevaste esemete ligipääsetavamaks muutmine.
Kogemused näitavad, et tõeliselt innovatiivseid õppevahendeid saab luua, kui loomisprotsessi kaasata õpilased/üliõpilased, õpetajad, erinevate erialade teadlased, spetsialistid, disainerid, tootjad jt. Kõikidele huvilistele suunatud näitus annab ülevaate, kuidas Tallinna Ülikooli erinevate erialade üliõpilased rakendasid interdistsiplinaarselt oma teadmisi, luues kasutajasõbralikke õppevahendeid, mis ühteaegu on universaalsed ja rakendatavad laiemas sihtgrupis, sealjuures arvestavad ka erinevate erivajadustega.
Õppevahendite loomist tuleb käsitleda kui kasutajakeskse disaini protsessi. Kehtib tõekspidamine, et disainerid peaksid looma tooteid mis sobivad kasutajale, mitte vastupidi. Vahendite loomisel läheneti probleemidele kasutajakeskse disaini põhimõtetest lähtuvalt, mille kohaselt selgitati välja kasutaja reaalsed vajadused, arvestati vahendite loomisprotsessis sihtgrupi vajadustega ning hinnati tulemit läbi kasutajakogemuse. Kasutajakeskne disain on ülesehitatud tsüklilisele põhimõttele, mis pidevalt püüdleb paremate lahendusteni, näitus on sellise protsessi osa, andes edasi informatsiooni ja meile kogemust ning kutsudes üles külastajat edasi mõtlema ning uudseid lahendusi mõtlema.
Näitus “Kaasav ELU“ pakub ideid:
- kuidas muuta õppetööd toetavad vahendid jt igapäevaselt kasutatavad asjad ligipääsetavaks;
- aitab leida vastuse küsimusele: kas erivajadus on ikka eriline?
- ning ülevaate Tallinna Ülikooli integreeritud tehnoloogiate ja käsitöö erialal 15 aasta jooksul pimedatele/vaegnägijatest lastele valmistatud puuteraamatutest.
Näitusel “Kaasav ELU“ jagatakse informatsiooni mitmetasandiliselt (ekraanidel, plakatitel kui QR koodi kasutades), et seeläbi näidatavat informatsiooni on palju, kuid see pole alati lihtsalt kättesaadav. Teisest küljest esitletakse näitusel praktilisi teostusi. Selline ülesehitus peaks kutsuma külastajat kaasa mõtlema, kuidas rakendada kaasava disaini põhimõtteid, et luua ligipääsetavat keskkonda, (õppe)vahendeid jm, mis oleks nii universaalsed kuid kohandatavad individuaalsetele vajadustele. Näituse külastajale on pakutud võimalus vaadata, kuulata ja otsustada ise: kas ja kuidas saaks luua ligipääsetavaid keskkondi ning leida vastus küsimusele “kas erivajadus on ikka eriline?”
Ka pisikestest detailidest saab alguse õppematerjali või igapäevaste esemete ligipääsetavamaks muutmine.
Toetajad: Kaups OÜ, Kohila Vineer OÜ, AS Standard, Lipuvabrik OÜ, Ruston Invest OÜ, Carrington Textiles Ltd, Aveler OÜ, Uuskasutus MTÜ, Orkla Eesti AS, TLÜ Kirjastus, I.D. Kangas OÜ, Flügger Group A/S, Pipelife Eesti AS, Keskkonnaamet, Fred Jüssi, Maris Willadsen, Margit Teesalu, Margit Poola, Jane Üksik
Koostööparnerid: Eesti Rahva Muuseum, Eesti Pimedate Liit, Eesti Pimedate Raamatukogu, Liikva Päikesekodu, Eesti Kunstiakadeemia, Tartu Ülikool, Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia, G. Otsa nim Tallinna Muusikakool, Tallinna Tehnikaülikool (TalTech), Tallinna Tehnikakõrgkool, Tallinna Ülikool, Tallinna Heleni Kool, Tartu Emajõe Kool, Porkuni Kool, Tallinna Tondi Kool, Tallinna 21. Kool, Vääna Kool, Hiiumaa vabakool, Sadama Koor, Piret Räni, Daniel Kotsjuba, Malle Lüll, Aron Lips, Liana Vihm
Kuraatorid: Tiia Artla (Tallinna Ülikool) ja Jana Kadastik (Tallinna Ülikool)
Kujundaja: Piret Räni
Näituse avamine