Värvide ilu
NB! Palun tutvuge turvalise muuseumikülastuse tingimustega.Näitus "Värvide ilu. Eesti kuldaja kunst Enn Kunila kollektsioonist" on avatud 19. veebruarist 8. oktoobrini 2022.
Enn Kunila kunstikollektsioon on üks suuremaid erakunstikogusid Põhjamaades. Selle fookuses on Eesti maalikunst 20. sajandi alguses, eriti viimasel ajal ka Lääne-Euroopas laialdast tähelepanu äratanud Konrad Mägi looming.
Näitusega kaasnevad haridusprogrammid ja ekskursioonid (pikkusega 1 tund), kus tutvume eesti kunstnike loominguga, märkame mustreid ja värve ning oleme loovad!
Tellimiseks või lisainfo saamiseks: hariduskeskus@erm.ee ja telefon 736 3085.
Jüri ja Mari uurivad kunsti
Sihtrühm: lasteaed, I kooliasteTunni pikkus: 60 minutit
Hind: 5 eurot õpilane
Esimesel retkel kunstimaailma uurime, kuidas üldse kunstiteost vaadata. Mida me näeme, kui seisame maalile väga lähedal ning milline pilt avaneb siis, kui vaatame seda eemalt? Tutvume eesti kunstnike ning nende töödega. Arutleme, kuidas kunstnikuks saadakse, kust saavad kunstnikud ideid ja kas lapsepõlv samuti nende loomingut mõjutab. Retke lõpus oleme detektiivid ning otsime üht maali.
Maailm läbi roosade prillide
Sihtrühm: lasteaedTunni pikkus: 60 minutit
Hind: 5 eurot õpilane
Huvitav, kas kunstnikud maalivad oma pilte värvilised prillid ninal, kuna nende teosed on vahel nii uskumatute värvidega?
Näitus „Värvide ilu“ annab meile võimaluse piiluda värvide salamaailma, et paremini mõista, kuidas kunstnikud värve valivad ja kokku segavad. Uurime, kuhu on kunstnikele meeldinud reisida ja kas näiteks värvid Itaalias on teistmoodi kui Eestis. Läbi erinevate aastaaegade räägime värvidest ka looduses.
Märksõnad: kunstnik, maal, värvid, valgus ja vari, loodus, aastaajad, reisimine
Kuidas värve saadakse?
Sihtrühm: I-II kooliaste
Tunni pikkus: 90 minutit
Hind: 5 eurot õpilane
Tunnis tutvume eesti kunstiklassikute teostega, pöörates erilist tähelepanu just värvidele – segame neid kokku ja vaatame, kuidas nad suurte kunstnike teostel ühte kõlavad. Õpime kirjeldama, mida näeme ja tunneme ning paneme igale värvile sobiva nimetuse. Koos käime läbi kunsti põhielemendid: joon, värv, vorm, ruum, rütm jt.
Tunni lõpus saame võimaluse end loominguliselt väljendada.
Märksõnad: maal, kunstiharidus, värvusõpetus, valgus ja vari, eneseväljendus
Kuidas värve nähakse?
Sihtrühm: III kooliasteTunni pikkus: 90 minutit
Hind: 5 eurot õpilane
Bioloogia ja füüsika tunnist teame, et silm on meie nägemiselund, tänu millele me näeme värve. Nägemise abil saab inimene end ümbritseva kohta teavet umbes 80 protsenti kogu infost. Värv ei ole aga ainult teadusliku tõlgendamise küsimus, vaid on sageli subjektiivne, mõjutatuna individuaalsest tajust ja ümbrusest.
Küsimusele: „Mis on värv ja kuidas me värve näeme?“ vastust leida ei ole aga sugugi lihtne. Eesti kunstiklassikute töödega tutvudes arutame, kuidas me värve tajume ja mõistame. Üks on kindel – värv muudab maailma elavaks! Muuseumitunnis läheneme värvile nii teaduslikult kui ka loovalt.
Märksõnad: värvid, nägemisaisting, valgus, värviteooria, kontrast, värvipsühholoogia
Värv või vorm
Sihtrühm: gümnaasiumTunni pikkus: 90 minutit
Hind: 5 eurot õpilane
Näitus värvide suurmeistritest eesti kunstis loob võimaluse uurida värvide salamaailma ja elu päikselisemat poolt. Ajal, mil maailma laastas järjest kaks suurt maailmasõda ning eestlane püüdles vabaduse poole, keskendusid maalikunstnikud nii meil kui ka mujal eelkõige värvile. Vormi ja sisu peamine erinevus seisneb selles, et sisu kannab endas teose mõtet, samas kui vorm on sisu paigutamise viis. Vorm võib samas muuta nii teose stiili kui ka tähenduse. Kuidas aga suhtuda värvi? See on oluline komponent sõnumite ja emotsioonide edastamisel, millegi nähtavaks tegemisel või varjamisel ja seda mitte ainult kunstis.
Märksõnad: kunst ja ühiskond, ajalugu, kirjandus, eneseväljendus, disain, värvipsühholoogia, värviring, kompositsi