Elu läbi maatriksi
Näitus avatud ERMi osalussaalis 13.05–20.08.2023
Näituse kuraatorid ning kunstnikud on Maris Rekor ja Meelika Krutjakova.
Idee näitusel osaleda tuli juhuslikult. Ühel päeval märkasin Facebookis kuulutust, et osalussaali näitusele toimub konkurss. Helistasin kohe Meelikale, kellega me aastaid koostööd oleme teinud ja tutvustasin talle mõtet. Ta arvas, et miks mitte proovida. Mõeldud, tehtud! Idee ärasaatmiseks oli sel hetkel aega 36 tundi. Panime kokku esialgse plaani ja vahetasin kiiresti ERM-iga paar meili täpsustavate küsimustega ruumi kohta, et saaksime ruumist võimalikult tervikliku pildi. Väga napilt jõudsime kõik ära vormistada ja konkursile esitada.
Lootuses kasvõi mõned hääled saada, hakkasime sõpradele-tuttavatele osalemisest rääkima. Meie üllatuseks liikus jutt kulutulena ning varsti oli igapäevane see, et keegi kirjutas või helistas, et näidata oma poolehoidu ja pöidla hoidmist.
Saades kõne, et oleme konkursi võitnud, oli see pehmelt öeldes šokk. Lõpuks ometi saame oma kunsti tutvustada laiemale ringkonnale! Helistasin Meelikale ja palusin kõigepealt istuda. Murelik hääl torus küsis vaikselt, et mis juhtus. Naersin, et pane end valmis, me võitsime konkursi ja läheme näitust tegema ERM-i. Teisel pool oli vaikus. Mõne sekundi pärast tuli küsimus, et kas päriselt?! “Jah, Meelika, päriselt!”
Rääkisin konkursi võidust ka ML StringArt’i kaasasutajale Tanelile. Ta soovis õnne ja ütles: “Teie kahe hulluga ei ole midagi põdeda. Ilusti saate hakkama”
Nüüd oli aeg hakata plaani detailsemaks ajama. Kuna me oleme sel alal tegutsenud nüüdseks juba 8 aastat, oli võimalikke lahendusi päris palju. Valisime välja parimad mõtted, mida näidata.
Näituse põhieesmärgiks on tutvustada nöörikunsti imelist maailma. Otsustasime eksponeerida lisaks meie endi tehtud töödele ka teiste Eesti kunstnike omi.
Näitusel eksponeeritakse 14 kunstniku teoseid:
Alari Peltser, ML StringArt tiimi liige, kes jääb silma kastist väljas stiiliga.
Artjom Kostjuk, multitalent, kelle käekiri kunstis on igal tasandil imeline.
Gerli Paju, osales töötoas ja sai sealt “pisiku” külge.
Göta Veskioja, noorim kunstnik 10a, valmistas meie kõige esimese pildi koopia.
Jorma Kask, kunstnik, töötubade korraldaja ja läbiviija.
Karina Tamm, väga põhjalik ja tugevat energiat täis uus kunstnik.
Kaur Lumiste, hobikunstnik.
Maris Rekor, ML StringArt’i süda, meie tiimi kõige usinam pildipunuja.
Martin Lõkov, tööstusdisainer ja multitalent, väga omanäolise stiiliga.
Meelika Krutjakova, ML StringArt ja Maagia Kuubis liige.
Mihkel Manguse, uus ja silmapaistev autor.
Raymond Pärli, 16a, sel aastal valmistas oma esimese teose.
Sergei Grosman, ML StringArt liige.
Tanel Tammaru, ML StringArt’i hing, viitsib pusida suuri pilte pika aja jooksul.
Näitusele õnnestus organiseerida töid päris algusaegadest ehk siis aastast 2015. Vaadelda saab arengut nii stiilis ja käekirjas kui ka tehnikas ning materjalis.
Lisaks piltidele näitame ka lava- ja ruumidekoratsioone. Saal on lahendatud nii nagu päris sündmusel. Valikuid on palju ja seekord otsustasime näidata lakke “õhku” tõmmatud ruudustiku efekti.
Kõik nähtavad elemendid, ehk lavadetailid ja pildid seintel, on valminud käsitööna. Siduv element - ruudustik, on veetud nöörhaaval kogu lae ulatuses.
Terminid:
- String art (nöörikunst) on kunstiliik, kus mustrid moodustatakse korrapäraseid punkte omavahel ühendades. Punktideks sobivad näiteks naelad, kruvid, augud, sõlmed jms. Nööriks sobivad näiteks lõng, niit, traat, pael. Tegelikult saab seda tehnikat kasutada ka staatilise materjaliga, näiteks puidust liistudega. Samuti on see tehtav punktlaseritega. Sirgeid “jooni” mustrisse sidudes tekib optiline illusioon kõverpinnast.
- Live-stringart tähendab konkreetse ruumi jaoks seotud geomeetrilisi kujundeid. Alati kordumatu ja eriti suure vau-efektiga vaatlejale. Selle tehnikaga saab ühendada ka valmis moodulitest kujundite vahesid.
- Lavamoodulid on kolmnurgad ja ruudud mida on võimalik omavahel nagu puslet kokku panna, et moodustada suuri tasapindasid ja ruumilisi objekte. Muster on igal kujundil välja mõeldud sellise süsteemiga, et vähemalt pool küljest klapiks teise kujundiga.
Kuraatorid ja kunstnikud Maris Rekor ja Meelika Krutjakova tänavad oma tiimi, teisi kunstnikke, hääletajaid ja ERM-i meeskonda.
Näitusele pääseb A-sissepääsust püsinäituse "Kohtumised" piletiga. Muuseumikaardiga näituse külastamine prii.