Tähistama tulevad Rohke Debelak ja Margo Mitt. Külalised viivad läbi giidituuri püsinäituse „Kohtumised“ ajarajal, kus esitatakse alternatiivne nägemus eesti ajaloost. Peale tuuri esineb ansambel Minu Isa Oli Ausus Ise.
- 14.36 giidituur Rohke Debelaki ja Margo Mitiga püsinäitusel „Kohtumised“
- 16.00 ansambli Minu Isa Oli Ausus Ise kontsert
Sissepääs majapiletiga (täispilet 15€ sooduspilet 10 €), muuseumikaardiga tasuta!
Pressiteade selgitab, millise missiooniga Debelak ja Mitt ERMi tulevad:
13. aprillil on ajalooliselt toimunud palju pöördelisi sündmusi. 1204. aastal vallutavad ristisõdijad sel päeval Konstantinoopoli, mille tagajärjel laguneb Bütsantsi keisririik. 1742. aastal kroonitakse Habsburgide monarhia valitsejaks Maria Theresia, millele järgneb reformide ajastu. 1997. aastal teeb Dalai-laama 13. aprillil ajaloolise visiidi Taiwani. 2025. aastal saabuvad Eesti Rahva Muuseumi Rohke Debelak ja Margo Mitt. Taas on oodata inimkonda raputavaid arenguid.
Eesti Rahva Muuseumi püsinäitus „Kohtumised“ kulgeb mööda ajarada tänapäevast kiviaega. Rohke Debelaki andmetel on senine ajalookäsitlus näitusel olnud aga ühekülgne ning põhineb vananenud uurimismeetoditel, kus tuginetakse arhiivimaterjalidele, ajalooõpikutele või tippteadlaste uurimistöödele. Debelaki sõnul ei arvesta säärane tõlgendus eestlaste ajaloost moodsa maailma üldtunnustatud uurimisallikaid nagu kõhutunne ning oma peaga mõtlemine. „Mängitakse sellele, et mingid laiemale avalikkusele tundmatud tegelased olla midagi öelnud ja järelikult nii oligi. Ei olnud!“ ütleb Debelak. Ta märgib, et ajarajal olevate museaalidega esitatakse ekslikku narratiivi. „Näiteks saab seal näha eestlaste loodud satelliiti ESTCUBE-1, mille me väidetavalt kosmosesse saatsime. Tegelikult on hästi teada, et satelliit jõudis Jõgevale, veetis kaks nädalat restoran Kosmose baaris ning tuli sealt üsna räsituna ERMi,“ ütleb ta.
Debelaki sõnul lükatakse sedasorti valearusaamad 13. aprillil ümber. „Me teeme ise sellel ajarajal inimestele tuuri ja selgitame, tõenäoliselt esimest korda ERMi ajaloos, kuidas asjad tegelikult ikkagi olid.“ Ta toob välja, et eksituste põhjuseid pole vaja kaugelt otsida, kui isegi muuseumi loomise lugu on mõistetud äraspidiselt. „Hurt ei kogunud 18. sajandi lõpus inimeste kola niisama talletamiseks, nagu meile räägitakse. Vana Jakob ajas selle nodi kokku selleks, et kõik Palupera pandimajja viia ja saadud raha eest vana kannel osta. Kas ta mõtles sellega murueide tütreid kokku ajada või juustu riivida, seda me ei tea, aga kindlasti ei olnud tegemist mingi kompulsiivse kogumismaaniaga, nagu muuseum väidab,“ lausub Debelak.
Debelak ja Mitt paluvad kõigil värske ja vaheda meelega kodanikel 13. aprillil tuurile tulla, et lükata ümber iganenud arusaamad ajaloost ning nautida vabamõtlejate seltskonnas kvaliteetset muusikat.
Tuurile registreerimine