Eesti Rahva Muuseumi aastaraamat 100
Näitus on avatud ERMi raamatukogus alates 16.04.2025ERMi esimene aastaraamat ilmus 1925. aastal. Muuseumi direktori Ilmari Mannineni algatusel pandi alus regulaarsele väljaandele, mida oli väga vaja noore etnoloogiateaduse uurimistulemuste tutvustamiseks. Etnoloogide kõrval on autoriteks alati olnud ka lähedaste erialade esindajad. Aastaraamat on pakkunud esimest avaldamiskogemust paljudele noortele teadlastele ja püsinud tunnustatud väljaandena ka kogenud uurijatele.
Aastaraamatu väljaandmine ei ole muuseumi jaoks alati lihtne olnud. Põhjusi, miks on ilmumine saja aasta jooksul vahepeal katkenud, võib leida nii majanduslikult keerulistest aegadest kui ka ajaloo pöördepunktidest, samuti nõukogude võimuga kaasnenud ideoloogilistest tõrgetest.
ERMi aastaraamat on pikima traditsiooniga etnoloogiaväljaanne Eestis. Tänaseks on 66 köites ilmunud üle 700 teadusartikli, mis käsitlevad peamiselt rahva- ja argikultuuri laia teemaderingi nii Eestis kui ka soome-ugri rahvaste juures. Need on aegumatu väärtusega materjalid nii teadlastele kui ka kõigile pärandihuvilistele. Viimastel aastatel on teemanumbrites avaldatud ka museoloogiaalaseid kaastöid.
Näitusel saab tutvuda aastaraamatu põneva ajalooga ning mugavalt istet võtta ja lugeda kõiki seni ilmunud väljaandeid.
Kuraator: Marleen Metslaid
Kujundaja: Jane Liiv
Toimetaja: Tuuli Kaalep
Fototööd: Arp Karm