Varakevadisel laupäeval, 16. märtsil leiab Eesti Rahva Muuseumis aset möödunud aasta varakevadel alguse saanud maagiline heli- ja videvikufestival "ERMi ÖÖ", kus astuvad lavale artistid ja muusikalised kooslused Eestist, Soomest, Islandilt ning Ühendkuningriigist.
Muuseumi eri saalides pöörleb publik ümber iseenese telje nii meeldivalt maitseka popi kui ka eksperimentaalse elektroonika saatel.
NB! Istekohtade arv Hurda saalis on piiratud, mistõttu soovitame Hurda saali kontsertidele saabuda aegsasti.
Festivalipiletid on müügil Piletilevis. Veebruaris kehtib festivalipiletile soodushind 29 eurot, alates 1. märtsist täishind 35 eurot.
- Põhikooliõpilastele on sissepääs tasuta.
- Laupäeval al kl 23 kohapeal ostetud piletitele kehtib 50%-line soodustus, s.o piletihind on 17.5 eurot.
Tänavuse festivali üheks olulisemaks esinejaks on positiivses mõttes veidrat ning omapärast popmuusikat viljelev ROZI PLAIN (Ühendkuningriik). Rozi on oma karjääri jooksul üllitanud neli albumit ja tänavu aprillis ilmub tema viies heliplaat „What a Boost“, mida mainekad väljaanded on juba iseloomustanud kui „võrgutavalt tasakaalust väljas head kraami“ (Uncut) ja „viimistletult joovastavat“ (MOJO).
Lisaks leiab kavast Soome laulja Lau Nau (Laura Naukkarinen), kelle 2005. aastal ilmunud albumi „Kuuatarha“ reastas Briti ajakiri The Wire TOP 50 parima heliplaadi hulka maailmas. Samuti on tema Philadelphia kontsert meedias ära mainitud „60 kontserdi hulgas, mis raputasid maailma“.
Publiku kõrva rõõmustavad ka kohaliku helimaailma silmapaistvad esindajad, kes teadlikele muusikasõpradele pikemat tutvustamist ei vaja. Karge ja põhjamaise puudutusega Erki Pärnoja : Efterglow, alati muhe Orelipoiss, transiliku tantsulise astumisega meisterjaan, unelev Mick Pedaja, helilistes nüanssides perfektsionistlik ja eksperimenteeriv Weekend Guitar Trio.
Keha ja meelt saab puhata ERMi ÖÖ Ambient ruumis, kus voogavate helide eest hoolitseb trio Stereo Hypnosis Reykjavikist ning Söör Paul ehk DJ Paul Lepasson, videolahendused on loonud Roland Seer. Silla-ala muundub suurejooneliseks kaleidoskoobiks, mis vahendab dokumentaalfilmi "Tuulte tahutud maa" vaateid loodusmaailmast, segades neid muusikute etteastetega.
ERMi ÖÖ programmi koostas Kaido Kirikmäe.
Programm
kl 17 Weekend Guitar Trio Hurda saalis (NB! kohtade arv piiratud)kl 18 meisterjaan silla-alal
kl 19.15 Lau Nau (Soome) Hurda saalis (NB! kohtade arv piiratud)
kl 20.30 Erki Pärnoja : Efterglow silla-alal
kl 22 Oreliposs Hurda saalis (NB! kohtade arv piiratud)
kl 22 Stereo Hypnosis (Island) ERMi ÖÖ Ambient ruumis
kl 23.15 ROZI PLAIN (Ühendkuningriik) silla-alal
kl 00.30 Mick Pedaja silla-alal
Vahepausid ja ERMi ÖÖ Ambient ruumi täidab helidega Söör Paul ehk DJ Paul Lepasson.
Silla-ala muundub videviku laskudes suurejooneliseks kaleidoskoobiks, mis vahendab looduskaadreid dokumentaalfilmist "Tuulte tahutud maa" (rež Joosep Matjus, produtsent Katri Rannastu).
ERMi ÖÖ Ambient ruumi videolahendused loob Roland Seer.
Esinejad
ROZI PLAIN (Ühendkuningriik)
koduleht | 23.00 | silla-alal
ROZI PLAIN on üles kasvanud ühes vanimas Inglismaa linnas nimega Winchester. Muusikaga on Rozi tegelenud alates 13. eluaastast, kui asus harjutama venna kitarril.
Rozi viljeldav helikeel on selgesti eristuv segu kummalisest folk-rokist ning elektroonilisest muusikast, mis on täis värvide küllust, stiililt peenetundeline ja unenäoline.
Ta on oma karjääri jooksul avaldanud neli albumit ja uus heliplaat nimega "What a Boost" ilmub käesoleval aastal 5. aprillil plaadifirma Memphis Industries alt.
Lisaks soolokarjäärile on Rozi üha enam laialdast tähelepanu pälviva trio This Is The Kit liige.
Lau Nau (Soome)
koduleht | 19.15 | Hurda saalis
Lau Nau on Soomest pärit hinnatud eksperimentaalse muusika helilooja Laura Naukkarinen. Lau Nau liigub põhjamaistel helimaastikel ning tema muusikat võib kirjeldada kui õhkõrna jäist puudutust, mis ammutab jõudu eksperimentaalse lähenemisega folk-muusikast.
Lau Nau debüütalbumit "Kuuatarha" on kiidetud sellistes muusikaväljaannetes nagu Pitchfork ja Dusted ning ajakiri The Wire reastas 2005. aastal "Kuuatarha" TOP 50 albumi hulka. Samuti on tema Philadelphia kontsert ära mainitud artiklis "60 kontserti, mis raputasid maailma".
Erki Pärnoja : Efterglow
koduleht | 20.30 | silla-alal
Laiemale kuulajaskonnale seostub Erki Pärnoja nimi vast kõige enam ansambliga Ewert and The Two Dragons, mille kitarristiks ta on. Mõned aastad tagasi hakkas Pärnoja tuntust koguma ka sooloartistina – 2015. aastal ilmus palju kiidusõnu pälvinud debüütalbum "Himmelbjerget" ning kaks aastat hiljem väärikas järg nimega "Efterglow".
Kaheksa palaga "Efterglow" heidab pilgu tundmustele, mis seonduvad pöördumatuse ja millegi lõpule jõudmise tajumisega. Album on pühendus kõigele mööduvale – melanhoolse ja filmimuusikaliku tunnetusega retrospektiiv, mida võib võrrelda kõigile tuttava suvelõpu nukrusega.
Äratuntav western'ilik kitarrikäsitlus, analoogsüntesaatorid ning ajareisile viivad rütmid loovad helimaastiku, mis on korraga tahumatu, õhkõrn ja müstiline. Tema muusika ainulaadne põhjamaine laeng, impressionistlikud kitarrikäigud ja filmilik kõlapilt tõid Erkile mullustel Eesti muusikaauhindade galal aasta meesartisti ja indie/alternatiivalbumi auhinnad.
Stereo Hypnosis (Island)
koduleht | 20.30 | ERMi ÖÖ Ambient ruumis
Stero Hypnosis on ambient / downtempo trio Islandilt, Reykjavikist. Algselt tegutseti duona, mille tuumikuks olid isa ja poeg – Óskar, kes oli ka liige 1980ndate aastate Islandi kultusansamblis Inferno 5, ning Pan Thorarensen. Hiljem liitus asutajaliikmetega kitarrist Thorkell Atlasson.
Stereo Hypnosis on välja andnud kuus stuudioalbumit ja neid tuntakse kui kooslust, kelle helimaailm toetub orgaanilistele helidele ning keskmise tempoga rütmistikule. Samuti on nende muusikas läbi keskkonnasalvestiste tajutavad Islandi loodusmaastikud.
Orelipoiss
koduleht | 22.00 | Hurda saalis (kohad piiratud!)
Kes veel ei tea, siis Orelipoiss on Türi linnast pärit poeet ja muusik Jaan Pehk. Noorena ja arvatavasti ka vanemas eas meeldisid ja meeldivad talle väga ansamblid Queen ning The Smiths.
Kindel on aga see, et Orelipoisi esinemised panevad tavaliselt publiku kui mitte rohkem, siis vähemalt tagasihoidlikult naeratama ja võimalik ka, et üksik pisar võib tasahilju saalis põrandale pudeneda.
Kindel on aga see, et Orelipoisi esinemised panevad tavaliselt publiku kui mitte rohkem, siis vähemalt tagasihoidlikult naeratama ja võimalik ka, et üksik pisar võib tasahilju saalis põrandale pudeneda.
meisterjaan
koduleht | 18.00 | silla-alal
meisterjaan esitab muusikat, kasutades selleks parmupille, looperit, analoogsüntesaatoreid, rütmimasinat ja muud laiv-elektroonikat. See on ürgse ja kaasaegse kohtumine, see on transs ja hüpnoos. Kuulakem meisterjaani ja saagem teada, mida tähendab "lootustandvalt eksinud".
Mick Pedaja
koduleht | 00.30 | silla-alal
Mick Pedaja on muusik, laulja ja helilooja, kes on andnud välja juba mitu albumit: EP "Ärgake", "Hingake / Breathe" ning "Avaimus".
2016. aasta Eesti muusikaauhindade galal pälvis Mick aasta indie'/alternatiiv-albumi auhinna ning on saanud head tagasisidet nii kriitikutelt, melomaanidelt kui ka publikult. 2017. aasta kevadel nägi ilmavalgust tema uue sooloprojekti SUMRA debüütalbum "Laniakea", mis tuli välja käsitööna limiteeritud koguses. Micku eesmärk on viia rahu maailmale ning inimestele läbi muusika. Inspiratsiooniks inimesed, loodus, elu ning helid tema ümber.
2018. aastal andis Mick välja mitu singlit ning albumi "Avaimus". Ta loob muusikat ka koos oma kaasa Angeeliaga ning teeb koostööd mitmete muusikutega, sealhulgas Kristjan Järvi, Aivar Surva, Sander Mölder jpt. Seoses uue plaadiga tuleb temaga koos lavale ka bänd koosseisus Aivar Surva, Angeelia Pedaja, Indrek Mällo ja Uku Kübar.
Weekend Guitar Trio
koduleht | 17.00 | Hurda saalis (kohad piiratud!)
"Weekend Guitar Trio on tõeline müsteerium... Trio mängib nende endi keeruka vormiga ambient muusikat, mida nad on läbi aastate muljetavaldavalt süvendanud ja laiendanud ning mis nende kontserdil veenvalt kinnitust leidis. Olles nüüdseks juba tuttav nimi Euroopas, eelistab Weekend Guitar Trio esineda muusikafestivalidel, kus nad saavad 100% muusikale keskenduda."
- Henning Bolte, London Jazz
Veebruaris 2018 tähistas Eesti üks omanäolisemaid muusikakollektiive Weekend Guitar Trio oma 25. juubelit. Nende aastate jooksul on WGT oma nime all välja andnud kuus albumit, lisaks veel koostööalbumid koos Vox Clamantise, Jan Bangi (Norra) ja Toyah Willcoxiga (Inglismaa) ning Markus Reuteriga (Saksamaa). Trio on esinenud paljudel mainekatel džäss- ja uue muusika festivalidel Soomes, Saksamaal, Suurbritannias, Prantsusmaal, Šveitsis, Norras, Jaapanis, Venemaal ning Moldovas.
WGT loomingut iseloomustab komponeeritud ja improviseeritud muusika kolmele elektrikitarrile ja elektroonikale. Triot on mõjutanud nii džässmuusika kui ka elektrooniline maailmamuusika. WGT muusika on kõlanud populaarses BBC 3 muusikaprogrammis, samuti paljudes teistes Euroopa raadiojaamades.
WGT on musitseerinud koos parimate eesti DJ-dega ja briti DJ-duoga Spring Heel Jack; mitmete löökpillimängijate (Brian Melvin, John Wieczorek), rahvamuusikute (Celia Roose, Tuule Kann) ning lauljatega (Kadri Hunt, Priit Lehto). WGT koostööpartneriteks on erinevatel aegadel lisaks eelnimetatutele olnud Eesti Filharmoonia Kammerkoor ning heliloojad Anti Marguste, Jaan Rääts, Mirjam Tally ning Tõnu Kõrvits.
2010 toimus Londonis Kings Place'is WGT kontsert koos briti popartisti Toyah Willcoxi ja norra elektroonilise muusika viljeleja ning produtsendi Jan Bangiga. Aastal 2013 tähistas WGT oma 20. juubelit kontsertide ning duubelplaadiga, kus külalismuusikutena osalesid ansambel Una Corda (Ene Nael, Liis Viira, Kristi Mühhling) ning džässtrio koosseisus Taavi Kerikmäe, Tanel Ruben ning Taavo Remmel. Aastal 2017 andis Weekend Guitar Trio London Jazz festivali raames kaks kontserti, nendest ühe kandis üle raadiojaam BBC3. 2018. mais esines Weekend Guitar Trio Finest Jazz Showcase'il Tokyos.
WGT koosseis:
Robert Jürjendal – semiakustiline kitarr, elektroonika
Mart Soo – elektrikitarr, elektroonika
Tõnis Leemets – elektrikitarr, elektroonika
Robert Jürjendal – semiakustiline kitarr, elektroonika
Mart Soo – elektrikitarr, elektroonika
Tõnis Leemets – elektrikitarr, elektroonika
Söör Paul
koduleht / ERMi ÖÖ Ambient ruum ja vahepausid silla-alal
Söör Pauli nime all tegutseb põline Tartu muusik, kunstnik ja DJ Paul Lepasson, keda tuntakse muuhulgas ansamblist Mimicry ning ka ühe Eesti omanäolisema üritustesarja SÜNK korraldajana. Pauli muusikalised huvid keerlevad kõiksugu eksootiliste, eklektiliste ning eksperimentaalsete helide ümber.
Roland Seer
koduleht | ERMi ÖÖ Ambient ruum
Roland Seer on vabakutseline kunstnik Tartust, kelle põhialaks on animatsioon. Roland rändab sujuvalt läbi pildi ja heli, saavutamaks mitmiktaju kogemust. Tema videolahendused muudavad ERMi ÖÖ Ambient ruumi kordumatuks elamuseks.
"Tuulte tahutud maa", Joosep Matjus ja Katri Rannastu
koduleht | silla-alaJoosep Matjus on eesti dokumentaalfilmirežissöör ja operaator. Aastatel 2004–2009 õppis ta Balti Filmi- ja Meediakoolis filmikunsti (MA) ning on spetsialiseerunud loodusfilmide tegemisele. Praeguseks on Matjus Eesti uuema põlvkonna tuntuim loodusfilmitegija, kes on filminud loodust nii Skandinaavias, Venemaal, Arktikas kui ka Ameerika Ühendriikides. Joosep on dokumentaalfilmi "Tuulte tahutud maa" režissöör.
Katri Rannastu on õppinud Tallinna Ülikoolis ajalugu, täiendanud ennast kunstiajaloos Hollandi Groningeni Ülikoolis ja õppinud filmikunsti Balti Filmi- ja Meediakoolis. Hetkel töötab filmiprodutsendi ja -monteerijana Wildkinos. Katri on dokumentaalfilmi "Tuulte tahutud maa" produtsent ja monteerija.
Katri Rannastu on õppinud Tallinna Ülikoolis ajalugu, täiendanud ennast kunstiajaloos Hollandi Groningeni Ülikoolis ja õppinud filmikunsti Balti Filmi- ja Meediakoolis. Hetkel töötab filmiprodutsendi ja -monteerijana Wildkinos. Katri on dokumentaalfilmi "Tuulte tahutud maa" produtsent ja monteerija.