Jumala viha ja juudasitt. Teemapäev nakkushaigustest ning nende tõrjest Eesti ajaloos
Nakkushaigused on alati inimühiskonda kimbutanud ja alati on ka otsitud viise haigustega toimetulekuks. Pikka aega on haiguste vastu püütud võidelda ravimtaimede ja maagiliste võtetega, meditsiini arenedes teaduspõhiste meetoditega. 1756. aastal tehti Raadi mõisas Eesti esimene rõugepookimine, millest algas siinmail edukas võitlus selle ohtliku haigusega. Selle aastapäeva tähistamine on ajendiks, et teha tagasivaade tõsisematele haiguspuhangutele viimaste sajandite Eestis ja sellele, kuidas on õnnestunud nende ravimine ja haigustele piiri panemine.
Inimene, nagu ka haigusi tekitavad viirused ja bakterid, on osa looduskeskkonnast. Kuidas ja mil määral nakkushaigus levib, tuleneb osalt bioloogilistest ja osalt sotsiaalsetest põhjustest. See, kuidas haigust ravitakse, sõltub inimeste arusaamast, mis haigust põhjustab. Need teadmised on viimase paari sajandi jooksul kardinaalselt muutunud, samuti raviviisid ja ravi tõhusus. Püsiv on aga olnud inimeste kahetine suhtumine uutesse ideedesse, teadusuuringute poolt toodud innovaatilistesse ravivõtetesse, kõhklemine tuntud ja turvalise ning tundmatu ja loodetavasti parema vahel. Tänasel päeval, kus ühiskond taas kord püüab toime tulla epideemialainega, on huvitav tagasi mõelda meie varasemate kogemuste peale.
Konverents toimub ERMi Jakob Hurda saalis, kuid on jälgitav ka veebiülekandena. Samuti jäävad konverentsi ettekanded järelvaadatavaks.
Konverentsi modereerib Illari Lään.
Päevakava
10.00 Konverentsi avasõnad
10.10-10.30 Pulk või rääkiv kits? ERMi keskkonnanäituse meditsiiniosa ja haiguse olemus laiemast meditsiinihumanitaaria vaatevinklist. Kati Lindström
10.30-10.50 Variatsioonid variolatsiooni teemal. Alar Karis
10.50-11.00 Rõuged – jumala tahe? Filmiklipp rõugepookimisest ERMi püsinäituse osast „Inimene ja looduskeskkond“
Diskussioon 15 min
Kohvipaus 20 min
11.35-11.55 Tartu veevärk ja imikute suremus. Lea Leppik
11.55-12.15 Poliitiline pidalitõbi. Ken Kalling
12.15-12.35 Katkutõrje eesti pärimuses: mütoloogilise ja meditsiinilise teadmuse kombinatsioon. Reet Hiiemäe
12.35-13.00 Diskussioon ja lõppsõna
14.00 päevakohane giidituur „Šamaanist vaktsiinini: tervishoid Eestimaal läbi aastatuhandete“
Omal käel eesti püsinäitusega "Kohtumised" tutvujatele soovitame epideemiate teemat käsitlevat näituse osa Inimene ja looduskeskkond. Käsitlus on valminud koostöös Keskkonnaajaloo keskusega, mis tähistab tänavu oma 10. tegutsemisaastat.
Lisainfo: Liisi Jääts liisi.jaats@erm.ee, 5816 1561