ERMi raamatukogu
Vestlust raamatu koostajate Marleen Metslaidi ja Indrek Jäätsiga juhib Anu Kannike
Ilmunud on raamat „Keeruliste aegade kiuste. Gustav Ränga päevikud 1939-1948“. Gustav Ränk on üks tuntumaid ja mõjukamaid Eesti etnolooge läbi aegade. Nüüd jõuavad tema isiklikud päevamärkmed, samuti sõjaaegsetel Vadja ja Liivi retkedel peetud välitööpäevikud esmakordselt laiema avalikkuse ette.
Need olid Ränga jaoks rasked ja pöördelised aastad. Ta valiti Tartu Ülikooli etnograafiaprofessoriks, kuid jõudis ametis olla vaid mõne, okupatsioonidest ja sõjast häiritud aasta. Muuseas täitis Ränk ka ERMi direktori kohuseid ning vastutas kultuurivarade evakueerimise eest. Sügisel 1944 tuli ida poolt taas peale pressiva Nõukogude võimu eest üle mere Rootsi põgeneda. Paguluses õnnestus Rängal tänu varasematele sidemetele oma erialast karjääri jätkata, kuigi algus polnud kerge.
Päevikud annavad Ränga tollastest mõtetest, tunnetest ja hoiakutest hea ning vahetu pildi. Koostajate kirjutatud sissejuhatavad artiklid aitavad need paigutada kultuuri- ja teadusajaloolisse konteksti. Raamat on rikkalikult illustreeritud ajalooliste fotodega, lisaks väike valik arhiividokumente, etnograafilisi jooniseid ning pilte välitöödel kogutud esemetest.
Raamatu koostasid Marleen Metslaid ja Indrek Jääts.
Kujundasid Ivi Tammaru ja Jane Liiv.
Toetasid Hõimurahvaste Programm ja Eesti Kultuurkapital.
Esitlus 3. märtsil kell 17 ERMi raamatukogus
Võimalusel palume oma osalemisest teada anda: https://www.erm.ee/et/gustav-ranga-raamatu-esitlus-3032023