Steven J. Jackson'i ettekanne | Pilt: Anu Ansu
Eesti Rahva Muuseumis kohtusid parandamise, taaskasutuse ja argise leiutamise eksperdid
Neljapäev, 21. november 2024
Plenaarettekanded nüüd järelvaadatavad!
30. oktoobrist 2. novembrini toimus ERMis rahvusvaheline konverents „Jätkusuutlikkus praktikas: isetegemine, parandamine, taaskasutus ja innovatsioon”.
Konverents tõstis esile parandus- ja isetegemiskultuuri olulisuse ökoloogilises jätkusuutlikkuses, heites valgust parandamisele, taaskasutusele ja argisele leiutamisele nii minevikus kui ka tänapäeval. Konverentsil käsitleti traditsioonilisi jätkusuutlikke praktikaid ning uusi kogukondlikke ettevõtmisi, mis lähtuvad kultuuripärandist ja ringmajanduse põhimõtetest. Kliimakriisi tingimustes vaatles konverents näiteid ja lahendusi kultuuri ja ajaloo kujundatud säästlikest tegevusviisidest, millel võib olla oma roll kestlikuma tuleviku loomisel.
Üks konverentsi peaesinejaid Cornelli Ülikooli professor Steven J. Jackson USAst pakkus plenaarettekandes välja, et kuna me elame katkises maailmas, peaksime ümber mõtestama lootuse tähenduse. Tema sõnul peitub see praktilises tegutsemises ja lootust tuleks mõista kui aktiivset protsessi: „Arvan, et lootus on praktika. Lootus on eluviis.“
Andrés Bello Ülikooli professor Tomás Errázuriz ja San Sebastiáni Ülikooli professor Ricardo Greene Tšiilist rääkisid enda plenaarettekandes, et Eesti ja Tšiili lähiajaloos on perioode, mil säästlikkus oli tingitud defitsiidist, nappusest. „Seetõttu on jätkusuutlikkuse teemad nii mõnegi jaoks eemaletõukavad, sest need seostuvad vaesuse ja kasinusega.“ Nad väljendasid lootust, et ajapikku suudame mitte ainult taaskasutada, vaid ka taasmõtestada – nii tarbeesemeid kui ka oma suhet esemetega, aga ka oma eluviisi üldiselt.
Linnaaedadest ettekande pidanud Lilian Pungas ja Bianka Plüschke-Altof täheldasid tendentsi väärtustada uut enam kui vana. „Mulle näib, et kõik uus, eksootiline ja moodne ehk see, mida kutsutakse innovatiivseks, on automaatselt lahe. Samas kõik, mis tegelikult on aastakümneid olnud traditsiooniline talupojatarkus, seda pole,“ ütles Pungas, osutades „moodsatele“ kogukonnaaedadele ning „iganenud“ datša-aiandusele.
Konverents „Jätkusuutlikkus praktikas: isetegemine, parandamine, taaskasutus ja innovatsioon” oli oluline samm mõtestamaks kultuuripärandi potentsiaali ja rolli ökoloogilises jätkusuutlikkuses ja kestlikes eluviisides oleviku ja tuleviku vaates. Täname kõiki esinejaid ja osalejaid, kes täitsid konverentsi neli päeva sisukate ja vajalike aruteludega!
Konverentsi plenaarettekanded on nüüd järelvaadatavad:
- Cornelli Ülikooli (USA) professori Steven J. Jackson'i ettekanne: https://www.youtube.com/watch?v=DHa8CCJHCS0&t=163s
- Andrés Bello Ülikooli professori Tomás Errázurize ja San Sebastiáni Ülikooli professori Ricardo Greene (Tšiili) ettekanne: https://www.youtube.com/watch?v=-NBK4hkQBfY
Konverentsi koduleht: https://enmconferences.ee/sustainability-2024
Näitus: https://www.erm.ee/et/-igapaevane-kasutus
Konverentsil kõlanud mõtteid saad lugeda ka Sirbi artiklist "Kui tehnoloogia ei muutu, saab muutuda inimene"
Konverentsi korraldas Eesti Rahva Muuseum koostöös näituseprojektiga „Peedist pesumasin“, mida kureerivad Eesti Maanteemuuseum, Eesti Põllumajandusmuuseum ja Tartu Linnamuuseum. Konverents ja näitus on osa Euroopa kultuuripealinna Tartu 2024 programmist.