Kiievis asuva Viktoria Muuseumi pressiteade
Esmaspäev, 28. veebruar 2022
*
Eesti Rahva Muuseum (ERM) edastab oma Ukraina koostööpartneri – Kiievis asuva Viktoria Muuseumi pressiteate.
KIIEVI VIKTORIA MUUSEUMI SÕNUM MAAILMALE
28.02.2022
Mina, Victoria Lysenko – 19. sajandi moeajalugu talletava Victoria Muuseumi looja ja omanik – pöördun inimeste poole kogu maailmas, et levitada infot Ukraina sõjast: kultuur kohustab.
Viktoria Muuseum on olnud juba kolm päeva suletud. Sissepääs on laudadega kinni löödud – milline ilmekas näide sellest, mis on juhtunud Ukraina kultuuriga sõjapäevil.
Kui keegi välismaa kolleegidest kahtleb Ukraina konflikti ulatuses, siis võin kinnitada, et tegu on täiemahulise sõjaga, mida Venemaa alustas kaheksa aastat tagasi. Tänane Kiiev – üks suurimaid Euroopa pealinnu oma tuhandeaastase ajalooga – on kandmas ulatuslikke inimkaotusi ning määramatut ainelist kahju. Statistika on hirmuäratav: katsed hõivata strateegiliselt tähtsaid objekte, hävitatud sillad ja hooned, lugematu arv rünnakuid elamurajoonidele. Hirmunud linnaelanikud leiavad varju keldrites ja pommivarjendites. Ebakindlus tekitab hirmu, kuid maailma passiivsus meie tragöödia suhtes on veelgi hirmutavam. Me palume teie abi ning ka seda, et te levitaksite infot Ukrainas toimuvast!
Teame hästi, mis juhtub sõja ajal kultuuripärandiga. Ajalooliste ehitiste purustamine, rahvuslike aarete ja erakogude röövimine, kogu kultuuripärandi hävitamine, kõige selle tapmine, mis meile riigi ja rahvana oluline on – kui palju kordi on seda meie ajaloos juhtunud ning jätnud sellele verised jäljed! Me ei saa jätta rõhutamata – sajandeid on neid haavu löönud meie naaber – „vennalik“ Venemaa.
Rajasin Victoria Muuseumi 2016. aastal vastukaaluks sõjategevusele meie maal. Minule on kultuur kui tugev selgroog, mis hoiab rahvast püsti, toob esile tema eripära, kannab endas tema ajalugu. Meie muuseumi kogu kajastab oma põhiosas Ukraina keskklassi kodanike rahulikku elu Ukraina suuremates linnades: Kiiev, Harkiv, Odessa, Lviv ja teised. Täna kannatavad nende linnade elanikud samade kurjategijate terrori all kui aastal 1917.
1917. aasta riigipööre võttis meilt paljudeks aastateks võimaluse isegi rääkida sellest, et Ukraina on osa Euroopast, iseseisev riik, kus on alati toimunud viljakas intellektuaalne tegevus – kirjanikud, teadlased, inimõiguste aktivistid, luuletajad, heliloojad, leiutajad, insenerid ja teised inimesed, kelle töid tuntakse üle maailma. Ja täna, 2022. aastal on meile agressiivne naaber sooritamas taas sama kuritegu – hävitamas meie riiki, mis on taas nii vaimselt kui materiaalselt kasvamas ja tugevamaks saamas!
Victoria Muuseumi maja on elanud üle juba kaks sõda. Taastasime 2016. aastal abikaasaga selle hoone oma kuludega ja lõime siia omanäolise kultuurikeskkonna. Eelkõige tahan ma, et see unikaalne hoone, mis on võitmatu Kiievi sümboliks, olles näinud läbi aegade palju kannatusi – jääks püsima. Oleme juba kaheksa aastat järjest tõrjunud agressori rünnakuid. Viimased kolm päeva Kiievis – mürsukillud, plahvatused, tulistamine tänavail: lapsed ja täiskasvanud hukkuvad, meie sõdurid ohverdavad kangelaslikult oma elu kodumaa eest … Ma usun kindlalt – me võidame selle sõja.
Räägitakse, et Winston Churchill oli kord vaaginud riigieelarvet. Ta oli küsinud: „Ja kus on kultuur?” – „Praegu on ju sõda!! Mis kultuur?” – „Kui pole kultuuri, mille eest me siis üldse võitleme.” Rääkides tänasest, me teame, mille eest me võitleme – need on meie tulevik, meie identiteet ja meie kultuur.
Ma pöördun kogu maailma muuseumikogukonna ja kõigi heade inimeste poole palvega, et te aitaks kaitsta Ukraina kultuuri, boikoteeriks kõikvõimalikke Venemaaga seotud projekte ja levitaks infot Ukrainas toimuvast üle maailma!
Üheskoos me võidame!
Lugupidamisega ja parema tuleviku lootuses
Victoria Lysenko
Victoria Muuseumi asutaja
--------
ERM loob täiendavalt oma külastajatele annetuspunkti, et aidata kaasa Ukraina toetuseks annetuste kogumisele koostöös MTÜga Eesti Punane Rist. ERM on hinnatud sündmuspaigana avatud ka erinevate annetusürituste toimumiseks, mille selge siht ja eesmärk on abi andmine Ukraina inimestele. Muuseum saab abiks olla nii tasuta ruumide kui ka tehnilise jm toega sündmuste korraldamisel.
Viktoria Muuseum on kutsutud osalema Euroopa muuseumide aastakonverentsil ning auhindade galal (EMYA), mis toimub 4.–7. mail 2022 Tartus Eesti Rahva Muuseumis. Kiievis asuv Viktoria Muuseum on käesoleval aastal ka üks nominentidest auhinnale.
Eesti Rahva Muuseum korraldab EMYA 2022 aastakonverentsi Kenneth Hudsoni preemia laureaadina, mille muuseum pälvis 2018. aastal.