Lugu
1909: VANAVARA PÄÄSTMINE
Alguses oli unistus. Unistus kultuurrahvaste perre kuuluvast eesti rahvast, kes on taas peremees oma maal ning kellel on koolid ja seltsimajad, teatrid ja ajalehed. Ning kindlasti ka oma muuseum. Sest see noor – ja ühtlasi väga vana – eesti rahvas, kes püüdles tulevikku, rajas gümnaasiume ja teatreid ning ostis välja esiisade maad, ei unustanud ka minevikku.
Õieti oli suhtumine vastuoluline. Vahetust minevikust – vaesusest, allasurutusest – püüdis eestlane pääseda ja seda unustada. Suur osa eestlasi elaski alles muuseumis – rehetares, isegi suitsutares, elus etnograafia keskel. Kuid harituma ja vabama vaimuga inimesed mõistsid, et siin on peidus väärtuslik vanavara, igiammuste aegade kauge kaja.
See vanavara tuli kaotsiminekust päästa. Dr Jakob Hurt algatas suurejoonelise rahvaluule kogumise, millega kanti kokku hindamatud rahvaluulekogud. Kui Hurt 1907. aastal suri, otsustasid tema matustele kokku tulnud eesti vaimuelu juhid panna aluse Eesti Rahva Muuseumile. Selles pidi hoitama Hurda rahvaluulekogusid ja ainelist vanavara ning üldse kõike huvitavat, mis seotud Eesti ja eestlastega. Suur Eesti muuseum.
Muuseumi esimene töökoosolek peeti 1909. Tõsi, esialgu oli muuseum vaid mõtteline. Tegelikkuses olid olemas aina täienevad vanavarakogud – millest suure osa oli kogunud Eesti Üliõpilaste Selts –, inimesed ja teotahe. Kuid need inimesed ei olnud veel muuseumitöötajad ega spetsialistid, vaid entusiastid: Oskar Kallas, Kristjan Raud ja paljud teised, kes ajasid muuseumi asja omast vabast ajast, muude tööde kõrvalt.
Tol ajajärgul pandi põhirõhk kogumistööle, millega rajati Eesti Rahva Muuseumile soliidne vundament. Tervest Eestist otsitud ja leitud esemed toodi kokku Tartusse, kus need paigutati mitmesse paika (Gildi tn 8, Vanemuise teatrimaja jt). Juba korraldati ka esimesed näitused, kuid muuseumil puudus oma kodu ja püsinäitus, olid vaid üüriruumid Gildi tänaval.
1917. aastal puhkes Gildi tänava hoones tulekahju, mis suudeti õnneks kustutada, enne kui tuli ERMi kogudeni jõudis. Napp pääsemine vallandas enneolematu poolehoiutulva ja muuseumile hakkas laekuma eestlaste annetusi üle kogu maailma. Nii tõukas arengut tagant õnnetu sündmus, nagu seda juhtub sagedamini, kui keegi sooviks.