Tähendusrikkad margid ja postkaardid
Reede, 03. jaanuar 2020
Head sirvimist!
ERMi kodulehel on kaks uut virtuaalnäitust: „Oma riik, oma mark“ 3. osa jätkab meie postiajaloo eredamate hetkede tutvustamist. „Aja jälg“ 4. osa aga esitleb Vabadussõja aastatel saadetud postkaarte.
Näituse „Oma riik, oma mark“ 3. osast väärivad esiletõstmist Tsaari-Venemaa margid ületrükiga „Eesti Post“. Ületrükk toimus Postipeavalitsuse korraldusel 5. mail 1919 Tallinnas. Tsaari-Venemaa hammastatud ühekopikaline mark ületrükiga „Eesti Post“ on kõige väiksema tiraažiga käibel olnud mark, teadaolevalt on neid vaid 7.
Ka mark „Kajaks“ (1919) on pälvinud postiajaloos tähelepanu. Markide puudus oli suur, mais 1919 oli Tallinnas trükitööliste streik. Postipeavalitsus otsustas hädaolukorras margid Tartus trükkida. „Kajakas“ on esimene Eesti kunstniku kujundatud mark ja esmakordselt on margil tekst „Eesti Vabariik“.
Näituse „Oma riik, oma mark“ kolmanda osa koostamisel on kasutatud ERMi postiajaloo kogu ja erakogu materjale. Näitust saab vaadata nii eesti kui ka inglise keeles.
Virtuaalnäituse „Aja jälg“ 4. osa jätkab Vabadussõja aastatel saadetud postkaartide sirvimist. Sajandivanuste sündmuste juurde juhatavad 1., 2., ja 3. diviisi väeosades kasutusel olnud postitemplid. „Igal postkaardil on oma lugu. Templijäljend näitab, millisest väeosast kiri saadeti, tekstid annavad aimu tollasest suhtlemisest. Rindel toimuvast ei tohtinud kirjutada. Kirjavahetus oli ennekõike sõnum, „minuga on kõik korras“,“ tutvustas näitust selle koostaja Eve Aab.