“Ukraina sõbra” näitus meenutab: ära väsi aitamast!
Esmaspäev, 15. august 2022
Näitus on avatud Tallinnas Balti jaama turul
Täna avati Balti jaama turul näitus “Ukraina sõber”. Kümne abistaja fotod ja isiklikud lood on valitud Eesti Rahva Muuseumi rahvalugude lehele laekunud lugude seast.
Juunis kuulutasid Sotsiaalkindlustusamet, Sotsiaalministeerium ja Eesti Rahva Muuseum välja kampaania “Ukraina sõber”, et koguda kokku aitamise lood.
Näituse avamisel ütles Sotsiaalkindlustusameti peadirektor Maret Maripuu, et sõda Ukraina vastu on kestnud küll juba peaaegu pool aastat, ent me ei tohi väsida aitamast: “Sõda on kaasa toonud palju inimlikku kannatust, miljonid on pidanud oma kodu jätma. Eesti inimesed on siia jõudnud põgenikud südamlikult vastu võtnud, aidanud elu alustada, olnud toeks ja abiks. Meie vabatahtlikud on teinud ära uskumatu töö,” ütles ta. “Iga abistamise lugu, ükskõik kui väike, on tänu ja tähelepanu väärt. Me ei saa väsida abistamast enne, kui Ukraina on sõja võitnud,” lisas Maripuu.
“Kriis ei mõjuta vaid sõjas olevaid riike – Ukrainas toimuval on mõju meie kõigi eludele,“ sõnas sotsiaalkaitseminister Signe Riisalo. „Seda enam olen uhke kõigi nende eestimaalaste üle, kes on Ukraina sõjapõgenikke abistanud, sest üheskoos aitame Ukraina võidule! Aitäh kõigile, kes on olnud toeks! Ja eraldi tänu neile, kes on olnud valmis oma lugu jagama. See võib tunduda väike asi, aga inspireerib paljusid.”
Rahvalugude veebilehel on praeguseks isiklikke lugusid jaganud nii abistajad kui need, keda on aidatud. Eesti Rahva Muuseum on rahva lugusid kogunud ja talletanud alates muuseumi asutamisest 1909. aastal. “Läbi aja on muuseumil olnud kirjasaatjate võrgustik, aga pidevalt on tehtud ka üleskutseid saata ERMile lugusid, mis puudutavad argielu erinevaid tahkusid. Ukraina aitamise lugusid on just praegu oluline talletada, et see raske ajajärk ajaloos oleks dokumenteeritud ja ka tulevased põlved mõistaks, mis neil päevil Euroopas toimus ja kuidas üksteist hoides ja abistades toime tuldi,” ütles Eesti Rahva Muuseumi direktor Kertu Saks.
“Ukraina sõprade” lood on eripalgelised. Enam kui neljakümne siiani laekunud loo hulgas on palju selliseid, mis räägivad sõpruse olulisusest. 14-aastane Bibi-Loore on 9-aastasele Valeriiale sõbraks, aga ka suureks abiks eesti keele õppimisel. Saue linna asumiselts on lisaks keeleõppele korraldanud näiteks heategevusliku vareenikute õpitoa. Hanna-Liina Võsa jutustas MTÜ Käsikäes Ukrainlastele loo. MTÜ tegi korda elamud, mis on koduks enam kui 30 põgenikule. Näitusel on väljas vaid murdosa kõikidest laekunud lugudest.
Leheküljel www.rahvalood.ee saavad kõik oma isiklikke lugusid jagada. Oodatud on kirjeldused, fotod, videod ja helifailid sõjapõgenikele abi pakkumisest. Samuti lood Ukraina põgenikelt, kes on Eestist abi leidnud. Iga lugu on väga oodatud ning liiga väikest heategu ei ole olemas!