A-fuajees
Sissepääs prii
2021. aasta oli Käsitööliidu poolt kuulutatud „käsitöö meeste aastaks“. Selleks puhuks valmis rändnäitus „Mehed teevad käsitööd“, mille viimaseks peatuspaigaks oli Eesti Rahva Muuseum. Pühapäeval, 8. jaanuaril kell 13 toimub näituse pidulik lõpetamine, mille järel näitus rändab osadena käsitöömeistrite kodudesse.
Näitusest võttis osa 24 meest, kellest paljudele annab nende oskus leiva lauale, osadele neist on see aga tõsiselt võetav hobitegevus. Suurem osa meistritest soovib näituse viimasel päeval ERMis ka kohal olla. Külastajad saavad veel meistritega juttu teha ning meisterdusnippe uurida.
Näitusel on esindatud: metallitööga tegelevad Väino Niitvägi, Tõnu Arrak, Karmo Kiilmann, Evar Riitsaar, Kaspar Paas ja Toomas Mägi. Puutöömeistritest on esindatud pillimeistrid Mihkel Soon ja Roland Suits, puunikerdajad Agur Ints ja Pavel Varunin, paadi- ja laevameistrid Priit Kalev Parts, Algor Streng ja Karl Eik Rebane. Mitmesugust puutööd teevad Olev Kriis, Meelis Kihulane, Andres Ansper, Märt Viljaste, Daniel Rahuvarm. Ernst Sibul teeb laastukorve ja Margus Rebane vitstest korve. Urmas Veersalu kasutab materjalina roogu, väga tuntud on tema rookroonid. Aivar Rumvolt teeb savist nõusid, Peeter Hussar meisterdab topiseid ja Priit Halberg loob imelisi niplispitse.
Pühapäevane üritus algab ajakirja Studia Vernacula uue numbri tutvustamisega. Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemia pärand-tehnoloogia-uuringute alane ajakiri keskendub käsitöö, oskuste ja ainelise kultuuripärandi uurimisele. Rõhuasetus on seatud just oskustele ja see muudab ajakirja huvipakkuvaks nii akadeemilise taustaga käsitööpraktikuile, rahvusteaduste uurijaile kui ka laiemale lugejaskonnale. Tänavuse väljaande alapealkiri on „Kelle pärand?“.
Samal ajal on avatud ERMi osalussaalis naiste puutöönäitus „Kaasaja kuningannadelt: kiiged ja küünlalühtrid“ ning B-fuajees Edeva Eremiidi puutöökooli õpipoiste tööde väljapanek (link näitusele).
Näituse pidulik lõpetamine toimub 8. jaanuaril kell 13 ERMi A-fuajees. Huvilised on oodatud!