
Peipsi põhjarannikut tutvustav Pärandipäev keskendub sel aastal etnoloogiale
Kolmapäev, 09. juuli 2025
12. juulil Pärnaõue talus, Rannapungerja külas
12. juulil leiab Rannapungerja külas aset Pärandipäev, mis kutsub tutvuma Peipsi põhjaranniku kultuuripärandiga. Sisutihe programm käsitleb piirkondlikku ajalugu ning rõiva- ja toidukultuuri. Lisaks astub etendusega üles kogukonnateater ning avatud on Pärnaõue pererestoran.
Rannapungerjal asuvas Pärnaõue talus toimub Pärandipäev juba neljandat aastat. Talu perenaine Pille Põld sõnab, et kultuurne ettevõtmine aitab kogukonnal oma kodupaika väärtustada. „Ise nimetan seda hiilivaks hariduseks,“ ütleb Põld. Aasta-aastalt on tema eestveetav üritustesari kasvanud ning koostööpartnereid on kaasatud juba õige mitmeid. „Minu roll on olnud leida kohalikud päranditeemad ja leida valdkonna parimaid tegijaid. Kuidagi on mul õnne olnud, sest täna panustavad kõik tunde lugemata,“ sõnab ta.
Tänavune Pärandipäev keskendub etnoloogiale, mistõttu kaasati Eesti Rahva Muuseumi eksperdid, kes räägivad etnograafilistest välitöödest, rahvarõivastest ning Alutaguse rahva mõistatuslikest juurtest. Lisaks räägib toidupärandi spetsialist Ülle Jukk kohalikust toidust ning ajaloolane Taavi Linnus teeb ettekande oma vanavanaisast, etnoloog Ferdinand Linnusest.
Pärnaõue talu perenaine võttis ERMiga ühendust juba eelmise aasta sügisel, leidnud ERMi pikaaegse direktori Ferdinand Linnuse fotod Kelu talust, mis pärinesid 1936. aastast. See asub samuti Rannapungerjal ja on Pärnaõue talu pererahvale oluline paik. „Kuna 2024 oli olnud arheoloogiateemaline, siis sealt tuli mõte keskenduda 2025 etnoloogiale. Kuidagi jõudis see ettepanek minu lauale ja kuna olin just Ferdinand Linnuse elu ja tegevust põhjalikult uurinud, siis nõustusin projektis osalema,“ kirjeldab ERMi teadur Marleen Metslaid, kuidas temast sai tänavuse Pärandipäeva kuraator. „Ma ei kujutanud ette, et see on nii äge ja mitmekülgne ettevõtmine!“
Välinäitus „Peipsi põhjaranniku külaelu 20. sajandi alguses. Ferdinand Linnuse ja teiste ERMi etnoloogide välitööde materjalide põhjal“
Nii kohalikule kui mujalt saabunud inimesele võiks huvi ja äratundmist pakkuda Marleen Metslaidi välinäitus. See tutvustab Peipsi põhjarannikul elanud inimeste eluolu 20. sajandi alguses, nii nagu seda on talletatud etnoloogide kogutud materjalides. „Näituse keskmes on Ferdinand Linnuse fotod Kelu talust ja sealse pererahva igapäevastest töödest. Külastaja tutvub kalastuse, heinateo, viljakasvatuse, palgiparvetuse ja muude argielu avaldustega ning saab ühtlasi tuttavaks mitme uurijaga, kes neid teemasid on Iisaku kihelkonnas uurinud,“ sõnab Metslaid.

Töö käigus tegi ta ka põneva avastuse: Linnus ei käinud Kelu talus tavapärasel välitööl, vaid peatus seal pikemalt koos abikaasa ja pojaga. „See tuli fotosid lähemalt vaadates välja. Arvatavasti oli Kelu talu neile tuttav puhkamiskoht – Linnus jäi aga ka puhkusel olles etnoloogiks, jäädvustades talupere tegemisi, töövõtteid ja muud.“
Soolarääbisest kogukonna pärandi hoidmiseni
Pille Põld ütleb, et kõik sai alguse osalemisest Peipsi toidutänaval ja Avatud talude päevadel. „Proovisime leida oma asja, et teistest kohtadest eristuda. Kohaliku toiduna pidasime oluliseks soolatud rääbist, aga asjad ei läinud nii pidulikult kui arvasime. Sain aru, et rääbise soolamise ja söömise traditsioonid on hääbumas,“ kirjeldab ta. Edasi jõudis ta samm-sammuhaaval laiemalt vaimse kultuuripärandini, mis on päädinud kohalikku kultuuri tutvustavate Pärandipäevadega. „Ta on tõeline pärandikandja,“ ütleb Marleen Metslaid.

Pidevalt on kasvanud nii teemade, tegevuste kui osalejate hulk. Põld on organiseerinud temaatilisi laste joonistusvõistlusi koos välinäitusega bussipaviljonides ning sügavuti minevaid Pärandipäevi, mille osaks on viimastel aastatel olnud ka töötoad. Sel korral leiab Pärnaõuelt töötoad talulaste mänguasjade ning peremärkide teemadel.
Mitte ainult seminarid
Kuna Pärandipäev toimub paralleelselt Avatud talude päevadega, ei puudu sealt ka maitsev toit ja meelelahutus. Sularahas on Pärnaõue pop-up pererestoranist võimalik söögipoolist osta. Kiikla kogukonnateater on aga kokku pannud midagi hoopis omapärast. ERMi stipendiaadi Hilda Konso välitööpäevikute põhjal kantakse ette dokumentaallavastus „Etnoloogide reisid Iisaku kihelkonda“. Peaosas Tiina Tõnis Eesti Noorsooteatrist, teistes osades Kiikla kogukonnateatri rahvas. Lavastas Ruth Linnard.
Päevakava ja lisainfo: https://parnaouetalu.ee/parandipaev/seminar-2025/