Raamatuloo pannoo „Kas sa seda lugu tead? 500 aastat eestikeelset raamatut“
500 aastat tagasi sai alguse eestikeelse raamatu lugu. Raamatuaastal ERMi A-osa fuajeesse loodaval pannool on kunstnik Siiri Taimla-Rannala kogu selle kireva loo üles joonistanud nii, et nähtavaks saab ka eesti kirjakeele, lugemise, hariduse ja kirjanduse lugu.Selleks kõigeks oleme kuke kiriku tornist alla kutsunud ning saadame raamatuaastal Kristjan Jaak Petersoni taevastesse kõrgustesse tema asemele. Selgus aga, et aabitsa kukk on nii suur ja eesti raamatulugu nii raske, võiks isegi öelda – kaalukas, et suurem osa kukest vajus salapärasel moel maa alla ja muuseumi fuajee seina katab vaid tema pea. Nagu jäämäe tipp, aga tuline.
Trükikunsti võlusid ja võimalusi austades ning ka pärast 500 aastat endiselt edukalt kasutades, ulatub raamatuaasta pannoo ERMis pea laeni. Seega mahub pannoo kuke pea sisse ootamatult sisukas kultuurilugu. Lihtsa ja vaimuka pildikeele abil tuleb ilmsiks, et tegelikult mahub see kirjanduse ja kultuuri lugu väga hästi ka meie pähe. Mis see siis ära ei ole, see on kukepea! Tulge ja veenduge ise.
Kunstnik Siiri Taimla-Rannala
Kuraator Sirel Heinloo
Audiolahenduse autor Tanel Rannala
Tehniline tugi, valguskunstnik Oskar Harding
Raamatuloo pannood saab ERM A-fuajees näha alates 25. aprillist, see jääb muuseumisse 2026. aasta alguseni.
Aitäh, Kertu Saks, Kristjan Raba, Ragnar Kekkonen, Maido Selgmäe, Eesti Lastekirjanduse Keskus, Eesti Kirjandusmuuseum
P.S. Hea meel on sellest, et raamatuloo pannoo väiksema vennana sünnib koostaja Kätlin Vainola ja ERMi hariduskeskuse koostöös sisukas ja lõbus tegelusraamat „Kas sa seda lugu tead? Risti-rästi läbi raamatuloo“. Tegelusraamat sobib 8–12aastastele lastele, aga ka kõigile vanematele nuputamishuvilistele ning täiskasvanutelegi. Mängulised ülesanded viivad rännakule kirjandusmaailma, andes edasi teadmisi ajaloo, kirjanike ja tähtsamate raamatusündmuste kohta. Loovharjutuste käigus saavad lapsed oma kujutlusvõime lendu lasta – kirjutada luuletusi ja jutukesi, joonistada ja luua. „Kas sa seda lugu tead? Risti-rästi läbi raamatuloo“ on heakaaslane kodus, reisil, rannas ja igal pool mujal, samuti sobib see hästi emakeeletunni mitmekesistamiseks.

