
Püsinäituse "Kohtumised" ajarada | Pilt: Berta Jänes
Eesti Rahva Muuseumi sünnipäeval tehakse alternatiivset ajalugu
Neljapäev, 10. aprill 2025
Avame uksed 13.04 kell 10
ERMi 116. sünnipäev 13. aprillil tuleb tantsu, laulu ja eriprogrammiga. Muuhulgas teevad Rohke Debelak ja Margo Mitt huvilistele giidituuri püsinäituse „Kohtumised“ ajarajal, kus esitavad alternatiivse nägemuse eesti ajaloost.
Eestlased on teadaolevalt kultuuri, haridust ja teadust kõrgelt väärtustav rahvas, kuid samal ajal leiab huvitaval kombel raamatumüügi edetabelite tipust sageli just vaimseid-esoteerilisi raamatuid. Kõigile neile, kellele ERMi püsinäituse „Kohtumised“ ajarada juba läbi ja lõhki tuttav, pakutakse sünnipäevatuuril uut vaatenurka. Alternatiivajaloo huvilisi on kogunenud juba nii palju, et Rohke Debelaki ja Marko Miti giidituur ERMi püsinäituse „Kohtumised“ ajarajal on eelregistreerunud osalejatest pungil.
Rohke Debelaki andmetel on senine ajalookäsitlus näitusel olnud ühekülgne ning põhineb vananenud uurimismeetoditel, kus tuginetakse arhiivimaterjalidele, ajalooõpikutele või tippteadlaste uurimustele. Debelaki sõnul ei arvesta säärane tõlgendus moodsa maailma üldtunnustatud uurimisallikaid nagu kõhutunne ning oma peaga mõtlemine. „Mängitakse sellele, et mingid laiemale avalikkusele tundmatud tegelased olla midagi öelnud ja järelikult nii oligi. Ei olnud!“ ütleb Debelak. Ta märgib, et ajarajal olevate museaalidega esitatakse ekslikku narratiivi. „Näiteks saab seal näha eestlaste loodud satelliiti ESTCUBE-1, mille me väidetavalt kosmosesse saatsime. Tegelikult on hästi teada, et satelliit jõudis Jõgevale, veetis kaks nädalat restoran Kosmose baaris ning tuli sealt üsna räsituna ERMi,“ ütleb ta.
Uuema suunad ajalooteaduses selguvad umbes tunnise tuuri jooksul. Ringkäik tehtud, saab kell 16 vabamõtlejate seltskonnas nautida kvaliteetset muusikat, sest lavale astub ansambel Minu Isa Oli Ausus Ise.
Oma peaga mõtlejatele pakub hulgaliselt tõlgendusvõimalusi ka viimast nädalavahetust avatud näitus „Vaikelud rahvuslikel motiividel. Jaanus Samma“. ERMi filmisaali näituse kompositsioonides vaadeldakse rahvuslike mustrite ja kujundite kasutamist Eesti tarbekunstis ja -graafikas 1930.–1950. aastatel. Peamiselt huvitab Sammat rahvusliku ikonograafia seos võimuga ja eestlaste enesekuvandi kujundamine selle ikonograafia abil.
Osavad kunstikeele lugejad leiavad näituse „Olev Subbi. Täiuse poole püüeldes“ maalidelt kunstniku viimseni lihvitud ruutsentimeetrid ja peidetud sõnumid. Selle näituse põhjal võib väita, et Eestis pole kunagi talve, rohi on alati roheline, kummikute järele pole mingit vajadust ja lilled on kogu aeg laual.
Paralleelilmades rändajaid ootab osalussaal, kus helisevad varjud ja Alliksaare luulega saab teha umbes 1,5-tunnise muusikalise uneskõnni. Külalisi ootavad lamamistoolid, kaunis muusika ja nii saabki nagu möödaminnes teisel planeedil käidud.
Et ERM on kõigi inimeste kohtumispaik, pääseb näitustele eriti sõbraliku hinnaga, võib lüüa tantsu, süüa kommi ja soetada muuseumipoest tavapärasest soodsama hinnaga laulu- ja tantsupeoks tarvilist kraami. Mänguhuvilisi kutsub mängumets, kus seigeldes kaovad ajataju ja mured.
Päevakava:
- Kell 10 avab ERM uksed.
- Kell 12.00–13.30 ERM tantsib. Tantsurõõmu jagab ja kaasa tantsima kutsub Miina Härma Gümnaasiumi rahvatantsurühm „Härmatis“.
- Kell 14.36 giidituur Rohke Debelaki ja Margo Mitiga püsinäitusel „Kohtumised“.
- Kell 16 ansambli Minu Isa Oli Ausus Ise kontsert.
- Avatud on näitused: „Kohtumised“, „Uurali kaja“, „Vaikelud rahvuslikel motiividel. Jaanus Samma“, „Varjud helisevad. Muusikaline uneskõnd Alliksaare luulega“, „Lõige“, „Olev Subbi. Täiuse poole püüeldes“.
Eripakkumised:
- Poole hinna pühapäev, mis tähendab, et näitusepiletid on kaotanud poole oma hinnast (v.a aastapiletid)!
- Muuseumikaardiga pääseb kõigile näitustele tasuta!
- Poes ja e-poes on langenud kõik hinnad -15% (v.a eelnevalt allahinnatud tooted, margid ja postkaardid)!
Lisainfo:
Aivi Jürgenson
kommunikatsiooni- ja turundusjuht
Eesti Rahva Muuseum
aivi.jurgenson@erm.ee
5866 7773