Minu lugu muuseumis
Tähtaeg 1. august 2022Parimatele töödele rahalised auhinnad
Kirjasaatjate võrk tähistas 2021. aastal oma 90. tegevusaastat. Selle aja jooksul on muutunud muuseumile huvi pakkuvad teemad, samuti vastajad ja kaastööd.
Sel korral soovime teada, kuidas saite kirjasaatjaks, kuidas on kulgenud muuseumi arhiivide täiendamine aastate jooksul ning milliseid teemasid sooviksite muuseumiga edaspidi jagada.
Oleme välja toonud küsimused, mis aitaksid teil oma kogemusi kirja panna. Vastata võib teile huvipakkuvamatele küsimustele või päris vabas vormis.
Motivatsioon ja korraldus
- Millal, miks ja kuidas sai teist muuseumi kirjasaatja/korrespondent?
- Kas olete ajaloohuviline, tegelete perekonnaloo, kodukandi pärandi, pärimuse jäädvustamisega? Kas käite muuseumides?
- Mis on teid motiveerinud jagama muuseumiga oma kaastööd? Kas teile on oluline, et teie materjalid jõuavad muuseumi kogudesse, leiavad kasutust näitustel või väljaannetes? Miks?
- Kas peate oluliseks, et kord aastas saadakse kokku kirjasaatjate päeval? Kas suhtlete teiste kirjasaatjatega ka väljaspool muuseumi? Kas peate oluliseks, et võistlustel on rahalised auhinnad? Kas teile on oluline olla au- ja teeneline korrespondent? Kuidas võiks muuseum motiveerida veel kirjasaatjaid kaastööd tegema?
- Kuidas saate infot uute teemade kohta?
- Kas olete kutsunud tuttavaid kirjasaatjateks? Miks?
- Mida on andnud teile ERMi kirjasaatjaks olemine?
Kirjutamisprotsess ja teemad
- Mis teemad on teile kõige rohkem huvi pakkunud ja millised mitte? Kas proovite igal aastal leida teema, mis teid kirjutama paneks?
- Kust saate inspiratsiooni kaastööd kirjutades? Kas olete lugenud teiste tekste arhiivist või mujalt? Kas olete kirja pannud teiste inimeste lugusid või küsinud täpsustusi kaastöödesse?
- Kas olete osalenud ka teiste asutuste kogumisvõistlustel? Kuidas kaastööd erinevad?
- Kaastööde teemad kuulutatakse tavaliselt välja eelneva aasta lõpus. Millal alustate kirjutamist ja kas jõuate töö saata enne tähtaega? Kas kirjutate mustandi, mida seejärel täiendate enne teele saatmist?
- Millised on peamised raskused selles töös ja kuidas muuseumi töötajad saaksid teid siin aidata või on aidanud?
- Kas kirjutamisprotsess on aastate jooksul muutunud? Kas eelistate kirjutada käsitsi või arvutis? Kas olete saatnud muuseumile ka muud materjali peale kirjutiste?
- Mis teemadel tahaksite kõige meelsamini teha ERMile kaastööd? Miks?
Vastaja andmed:
Nimi (soovi korral võite jääda anonüümseks, kuid märkige sel juhul oma sugu)
Sünniaeg ja -koht
Haridus, eriala
Elukoht
Lisainfo ja kaastööde saatmisandmed:
Tiina Tael, peaarhivaar
tiina.tael@erm.ee
Võid vastata nii saates e-kirja tiina.tael@erm.ee kui saates oma kaastöö läbi Rahvalood keskkonnas.
Suur tänu kõigile kaastöö saatjatele!