Eesti Rahva Muuseum püüab kaht muuseumirotti
Esmaspäev, 13. detsember 2021
*
Äsja kuulutas Kultuuriministeeriumi muuseuminõukogu koos oma partneritega välja 2021. aasta muuseumirottide laureaadid. Eesti Rahva Muuseumil on lootust auhindadele teadusürituste ning muuseumikogu arendaja kategoorias.Teadusürituste kategoorias on kolme nominendi seas ERMi sarja „Eesti rahvusteaduste pöördepunktid ja võtmeinimesed“ algatamine ja avakonverentside korraldamine. Ürituse korraldajad on ERMi vanemteadur Anu Kannike ja muuseumi kuraator Reet Piiri. 2020. aastal toimus nimetatud uuest sarjast ERMis kaks avakonverentsi.
Senistest historiograafilistest üksikülevaadetest püütakse jõuda tervikliku sünteesini, mis vaatleks läbi uurijate isiksuste ajaloolist uurimisvälja, kontakte, institutsioone ja mõjusid. Seni kasutamata allikate käibeletoomine võimaldab uue pilguga hinnata eriti rahvusteaduste arengut nõukogude ajal. Teisalt analüüsitakse olulisemate uurijate ja uurimuste mõju, rakendusi ja insipireerivat väärtust tänapäeva Eestis. Kuidas on rahvusteaduste kogud ja uurimised mõjutanud kaasaegseid päranditõlgendusi ja mil moel loovad need meie tänast identiteeti? Uueks uurimisfookuseks on ka seni vähem esile tõstetud naisteadlaste väärtustamine ning seetõttu pühendati esimesed kaks konverentsi etnoloogidele Aino Voolmaale ja Aliise Moorale, milleks andsid tänuväärse ajendi nende 100. ja 120. sünniaastapäevad.
Kaks avakonverentsi antud sarjas läksid igati korda: registreeritud külastajad ning veebi kaudu vaatas konverentside otseülekandeid ning salvestusi üle 700 inimese. Samuti on ettekanded siiani järelvaatamiseks veebis.
Teadusürituste sarja väljundiks on 2024. aastal ilmuv koguteos.
Aasta muuseumikogu arendaja kategoorias on parimate hulka jõudnud ERMi koguhoidja Ülle Jäe projekt “Muhulaste määramine ehk muhulaste imelikud juhtumised MuISi maastikel“. Põneva pealkirja taga peidab end ERMi kogus olevate Muhu esemetega seotud isiku- ja kohanimede MuIS süsteemis korrigeerimine, samuti varem infosüsteemis kirjeldamata esemetele korrektsete isiku- ja kohaandmetega sündmuste lisamine.
Julguse projekt ette võtta ja vigu parandama asuda andis projekti teostaja, Ülle Jäe Muhu päritolu, seal veedetud lapsepõlv ja tunnetus Muhu nimede eripärast.
ERMi kogus on ligi 2000 eset, mis on kogutud Muhust või Muhu päritoluga, olles üks suurimaid ühe kihelkonna kogusid muuseumis. Töö käigus tuli välja võtta esemetega seotud algdokumentatsioon (korjamisraamatud, vastuvõtuaktid) ja sealsete kirjete põhjal hakata otsima andmebaasidest ja teatmeteostest pädevaid koha- ja isikunimesid. Kui uurimistöö tulemusena selgus, et otsitud isiku on sisestanud põhjalike ja korrektsete andmetega infosüsteemi mõni teine muuseum (nt Muhu või Saaremaa Muuseum), siis ERMi poolt varasemalt loodud „ebard“ arhiveeriti ja kasutati teise muuseumi sisestatud osaleja kirjet. Kokku puudutas projekt umbes 3000 MuISi sündmuse läbitöötamist, sest ühe esemega on seotud mitu sündmust ja isikut (nt valmistaja, kasutaja, annetaja).
Eesti muuseumide aastaauhindade konkursi eesmärk on tunnustada parimaid muuseumispetsialiste ning tuua avalikkuse jaoks rohkem esile muuseumitöö erinevaid tahke. Auhindu annavad välja Kultuuriministeeriumi muuseuminõukogu ning Eesti Muuseumiühing koostöös, Kultuuriministeeriumi ja Muinsuskaitseametiga. Iga auhinna juurde kuulub stipendium, mida rahastab Eesti Kultuurkapital.
Lisainfo:
Anu Kannike, ERMi vanemteadur. Telefon 5809 0352
Ülle Jäe, ERMi koguhoidja. Telefon 736 3007