
Mets kolib ERMi
Esmaspäev, 18. oktoober 2021
15. oktoobril avatakse ruumiinstallatsioon "Silva"
15. oktoobrist kuni 28.novembrini esitleb Goethe Instituut Eesti Rahva Muuseumis 360° ruumiinstallatsiooni „Silva“, mis kombineerib teadust ja helikunsti. Keerukat ökosüsteemi metsa saab kogeda viisil, mis vabas looduses võimalik ei oleks.
Järvselja ürgmets on Eesti vanim metsakaitseala. 19,3 hektaril on peaaegu 100 aastat olnud keelatud igasugune inimese sekkumine metsa loomulikku elukäiku. Kunagi sai siin imetleda kuni 48 m kõrguseid kuuski (Baltikumi rekord). Endiselt leidub siin puid, mis on peaaegu sama vanad kui Tartu Ülikool – üle 380 aasta.
Helikunstnik Marcus Maederi ja bioloog Roman Zweifeli vaatluskeskuse „Silva“ abil saame teha kunstilis-teadusliku ekspeditsiooni sellesse kodusesse ürgmetsa. Alates 15.10.2021 näitame Eesti Rahva Muuseumis nende kaheosalist kunstiteost, mis kombineerib teaduslikke meetodeid (keskkonna uurimine sensorite abil, bioakustika) ja esteetilist lähenemist (helikunst).
Küsimusele, mida vaatluskeskuses võimalik avastada on, vastab Marcus Maeder: „Esmalt seda, mida me kuuleme. Nimelt metsahääli. Neid salvestame täiesti tavalise mikrofoniga automaatselt, kasutades helisalvestit. Aga eelkõige tahaksime näidata protsesse, mida ei ole niisama lihtne tajuda. Nimelt peidetud protsesse puudes ja mullas. Ehk eelkõige seda, mis toimub akustiliselt ja elektriliselt. Selleks seadistasime spetsiaalse mõõtejaama. Aga kuulda on mitte üksnes seda, mida me tegelikult mullas ja taimedes salvestame, vaid ka puude ökofüsioloogiliste mõõtmiste andmeridu, mis muudetakse helideks. Ja see kõik kombineerub installatsioonis meeliköitvaks elamuseks.“
Tallinna Goethe Instituudi juhatajal Ulrich Ribbertil on hea meel, et näitust saab nüüd peagi vaadata. „Otsisime projekti WORLD WILD WALD jaoks erinevaid võimalusi, kuidas avastada metsa täiesti uue nurga alt. Näituse külastajad saavad kogeda, kuidas metsa kõlamaastikku mõjutab niiskustaseme, tuule, temperatuuri ja valguse muutumine. Saame ka teada, et kuivus paneb puud praksatama ning et metsahäälte alusel saab teha järeldusi looma- ja taimeriigi mitmekesisuse kohta.“
Lisaks 360° ruumiinstallatsioonile „Silva“ on projekti WORLD WILD WALD osa ka liitreaalsuse kunstigalerii „AVAR“, näitus Tallinna Linnagaleriis ja klaverikontsert kohvikus Kloostri Ait. Lisainformatsiooni kõigi ürituste kohta saab Goethe Instituudi kodulehelt: www.goethe.de/mets.