Ümarlaua arutelu Hurda saalis. | Pilt: Anu Ansu
ERMi ümarlauas arutleti keele ja meelsuse üle
Neljapäev, 26. oktoober 2023
"Võime rääkida"
Sel teisipäeval muutus ERMi Hurda saal tundmatuseni. Täiskasvanud õppija nädala sündmusele kogunenud sattusid efektsesse telestuudiosse, mis oli sisse seatud ümarlaua „Võime rääkida“ tarbeks.Mitu kuud kestnud ettevalmistuste tulemusena keeras muuseum üles Hurda saali tagaseina katva raske vaiba ja vaatas aknast välja: mis toimub Eesti avalikkuses ja mida sellest arvata.
Ümarlauas arutleti teemal „Kas keel muudab meelt?“. Külalisteks olid TÜ slavistika kateedri emeriitprofessorid Irina Külmoja ja Ljubov Kisseljova, arhitektuuriajaloolane Carl-Dag Lige, folklorist Elo-Hanna Seljamaa ja kirjanik, filmirežissöör ning ajakirjanik Katrin Laur. Diskussiooni juhtis Urmas Vaino.
„Me ei märka piisavalt sageli, et see, mis saab me rahva looks tulevikus, sünnib igapäevaselt just täna. Võimalus võtta ja anda aega, lasta teemadel rahulikult avaneda ja vaadata sügavuti erinevaid perspektiive – see mõjub erakordselt teraapiliselt. Jätsime loosungid kõrvale ja püüdsime sõnastada ja mõista lugusid,“ ütles diskussiooni kokkuvõtteks Urmas Vaino.
Diskussioon käivitus sujuvalt ning mõttevahetus haaras nii ümarlauas osalejaid kui ka publikut. Dialoog kõigi saalisviibijate vahel andis käsitletud teemale uusi ja olulisi arendusi.
Arutelu keskmes olid eesti- ja venekeelse kogukonna keelesuhted argielus, empaatia selles suhtluses, aga ka eluterve pragmatism.
Ümarlaua korraldajate, ERMi hariduskeskuse kogukonnasuhete koordinaatorite Aivi Rossi ja Terje Anepaio sõnul jäi arutelul kõlama mõte, et Eesti on olnud, on praegu ja jääb ka tulevikus mitmeseks, sest maailm on järjest enam avatud.
„See mõjutab ka meie väikest, aga kultuuriliselt mitmekesist Eesti ühiskonda ning paneb küsima – mida saaksime teisiti teha? Selleks, et rääkida, peab olema julgust, aga ka valmisolekut kuulata teisi mitmeses Eestis. Võime rääkida ja võime kuulata,“ lisas Ross.