Soome-ugri rahvaste maailmakongress toimub ERMis
Neljapäev, 05. märts 2020
Toimub 16.-18. juunil 2021
Kongress on aasta võrra edasi lükatud ja toimub 16.-18. juunil 2021.
Kongressi peetakse üle nelja aasta, sel korral kannab kohtumine teemat „Kultuurimaastikud – meel ja keel“. Lisaks soome-ugri rahvaste delegatsioonidele on oodatud vaatlejad ja meediaväljaannete esindajad. Appi oodatakse ka vabatahtlikke, eriti mõne soome-ugri keele valdajaid.
Kongressi ametliku programmi kõrval on Tartus kavas palju teemakohaseid kõrvalüritusi: kontserdid, filmiprogramm, vaba mikrofoniga soome-ugri rahvaste arvamuste õhtu ja (maausu) palvused, kust on oodatud osa võtma kõik huvilised. Eesti Rahva Muuseumis on suursündmuse ajal avatud mitu soome-ugri teemalist erinäitust ning loomulikult on kõik oodatud püsinäitusele „Uurali kaja".
Taust
Soome-ugri rahvaste maailmakongress on valitsustest ja poliitilistest parteidest sõltumatu esindusfoorum, mis toetub oma tegevuses soome-ugri rahvaste koostöödeklaratsioonile. Maailmakongressi eesmärk on arendada ja tugevdada rahvusteadvust, kultuuri ja keeli, edendada soome-ugri rahvaste omavahelist koostööd, käsitleda aktuaalseid probleeme, leida neile lahendusi ning teostada kõigi soome-ugri rahvaste enesemääramise õigust kooskõlas rahvusvaheliste normide ja põhimõtetega.
Esimene soome-ugri rahvaste maailmakongress peeti 1992. aastal Komimaal Sõktõvkaris, seejärel on seda iga nelja aasta järel korraldanud vaheldumisi Ungari, Soome, Eesti ja Venemaa. Eestis toimus kongress viimati 2004. aastal Tallinnas.
Kongressi peakorraldaja on MTÜ Fenno-Ugria Asutus, kes koordineerib eestlaste osavõttu maailmakongressidest ja selle vahepeal tegutseva, maailmakongresse sisuliselt ette valmistava soome-ugri rahvaste konsultatiivkomitee tööd.
Soome-ugri rahvaste kohta saab lugeda siit.