Jätkusuutlikkus
ERM on piirkonna üks jätkusuutlikumaid kultuurikeskusi, kus toimub arvukalt konverentse ja muid sündmusi. Muuseumi juhtkond järgib keskkonna säästmise põhimõtteid ja püüab ressursse aina tõhusamalt kasutada. Austame ja säästame keskkonda järgmiste tegevuste abil:
- Üks olulisemaid energiatõhususe arendusi on meie poolpassiivne kliimasüsteem hoidlaruumides.
- Niiskust ja temperatuuri on võimalik reguleerida nii näitusealal kui ka tööruumides.
- Õhukvaliteet on üks meie peamisi prioriteete.
- Muuseumihoone sprinklerite süsteemis kasutatakse auruvihmuteid, mis tarbivad traditsiooniliste lahendustega võrreldes 92% vähem vett.
- Rakendame energiasäästusüsteeme ja kasutame võimaluste piires LED-tehnoloogiat. Meie avalikud ja töötajate alad on loomuliku valgusega.
- Muuseumi köetakse Tartu linna kaugküttesüsteemi kaudu, kasutades puidutööstuse jääke.
- Meil on paberivaba juhtimissüsteem.
- Taaskasutus on meil levinud praktika, taaskasutame oma reklaammaterjale nii palju kui võimalik.
- Restoranis pakume võimalikult palju värsket toitu kohalikelt tarnijatelt.
- Mõõdame ürituste energiakulusid ehk nende ökoloogilist jalajälge.
- Püsiekspositsiooni osaks on inimese ja keskkonna suhteid käsitlev erinäitus “Inimene ja keskkond”.
- Muuseum edendab bioloogilist mitmekesisust. Muuseumihoone ümber on Eestile iseloomulik mitmekesine niidumaastik, mida niidetakse harva, et taimekooslust säilitada.
- Muuseum on hõlpsasti ligipääsetav ühistranspordiga, linnaratastega või jalgsi, et reisimisega kaasnev keskkonnasaaste oleks võimalikult väike.
Muuseumihoone ehitusprotsess
ERMi hoone ehitamine algas suurte maastikumuudatustega, arvestades vajadust leevendada võimalikku keskkonnakriisi. Endine nõukogude sõjaväelennuvälja ala puhastati esmalt jäätmetest: 15 000 kuupmeetrit ehitusjäätmeid, 200 tonni muid jäätmeid, 13 000 kuupmeetrit naftareostusega saastunud pinnast, 50 000 kuupmeetrit lennukikütust maa-alustes mahutites. Samuti puhastati Raadi järv ja eemaldati 15 000 kuupmeetrit PCB-reostusega mulda. Seejärel tõid vabatahtlikud sukeldujad järvest välja rohkelt muid jäätmed.
Taaskasutus
Taaskasutus on muuseumi tegevuse keskmes igas valdkonnas. Esemete teisaldamiseks kasutatakse transpordikaste korduvalt ning kogude säilitamisel on võimalusel tarvitusel taaskasutatud materjalid (näiteks vaibakogus riidest ja kasvuhooneplastist hoiutorud), kõik materjalid on testitud meie konserveerimisosakonnas.
Energiatõhusus
Muuseumi jaoks on energiatõhusus väga oluline. Olulisemad arendused on siin seotud poolpassiivsete kliimasüsteemidega hoidlate alal. Valgustuses kasutatakse nii palju kui võimalik LED-tehnoloogiat. Uue muuseumihoone tuletõrjesüsteemis kasutatakse auruvihmuteid, mis kulutavad traditsiooniliste lahendustega võrreldes 92% vähem vett. Näitus „Inimene ja keskkond“ on osa püsiekspositsioonist, mis vaatleb inimtegevuse mõju loodusele.
Kaasamine
ERM on tänases muutlikus maailmas järjepidevuse ja traditsioonide hoidjaks. Oleme minevikku ja tulevikku ühendava kultuuridialoogi käivitajad ja arendajad. ERMi tegevus toetab kodanikupädevuste arendamist, aidates kaasa erineva kultuuritaustaga inimestele võrdsete võimaluste loomisele. Pakume mitmesuguseid osalusvõimalusi muuseumi tegevuses ning osalejate motivatsioonianalüüs on näidanud, et kõrgelt hinnatakse võimalust jagada oma teadmisi ja kogemusi, et arendada meie kogusid või muuseumile asjatundlikku nõu anda. ERMi igapäevaelule keskenduvad kogud ja näitused aitavad esikohale seada ja tunnustada muuseumipubliku isiklikke lugusid ja kogemusi. Näituste multimeedialahendused on välja töötatud selleks, et inimesed saaksid pakkuda nii näitusele kui ka kogudele pidevalt uut sisu. Lisaks olemasolevatele traditsioonilistele vabatahtliku tegevuse võimalustele on väljatöötamisel seenioride ja noorte klubid, et suurendada ka nende vanuse- ja huvigruppide võimalusi muuseumiga koostööd teha.
Oleme uhked ka oma linna üle
Tartu linn muutub iga aastaga üha rohelisemaks. 2022. aastal soovib Tartu osaleda aktsioonis „100 kliimaneutraalset ja nutikat linna aastaks 2030“.