Näituse üks teostest - data verse | Pilt: Anu Ansu
ERMis näeb 100 000 eestimaalase DNA-st koosnevat näitust
Laupäev, 02. november 2024
Näitus on avatud 2. märtsini 2025
Tartu 2024 Euroopa kultuuripealinna programmi raames avas Jaapani üks tuntumaid kunstnikke Ryoji Ikeda Eesti Rahva Muuseumis (ERM) eestlastele pühendatud unikaalse audiovisuaalse isikunäituse.
Näitusel esitletakse kahte uut teost, mis on loodud spetsiaalselt ERMi ruumide jaoks, uurides kunsti, muusika ja teaduse sünergiat. Uued teosed, mis on sündinud koostöös Tartu Ülikooli genoomika gnstituudi ja Eesti Filharmoonia Kammerkooriga, käsitlevad inimese DNA andmete ja helimaastike vahelist suhet, luues ainulaadse ristumiskoha Eesti teaduse ja kultuuripärandi vahel. „Ryoji Ikeda on tuntud oma suuremahuliste ruumiinstallatsioonide poolest, mis põhinevad sageli teaduslikel andmetel,“ selgitas näituse kuraator Kati Torp. „Tema võime sulandada kunst teaduslike kontseptsioonidega visuaalselt köitval ja hoolikal viisil on tõeliselt tähelepanuväärne.“
Näitus avati põneva artist talk'iga, kus Ryoji Ikeda jagas oma mõtteid teoste loomise protsessist ja nende tähendusest. „Minu kunsti abil saavad inimesed leida oma küsimustele vastuseid, seejuures ühte õiget vastust ei ole olemas. Iga inimene ja külastaja, kes minu teoseid vaatab, leiab oma vastused. Minu töö moodustab vaid 50 protsenti, ülejäänud 50 protsenti loob publik - kunst on dialoog minu ja vaataja vahel, mis võimaldab neil kogeda midagi isiklikku ja ainulaadset,“ sõnas Ikeda.
„Eesti inimeste genoomiandmed on inspireerinud kunstiteost, kus külastaja kõnnib läbi Eesti ajalugu kujutava andmevoo. Mida lähemalt te andmevoogu jälgite, seda tugevam on seos uurimistööde, kogutud ja eksponeeritud teemade vahel, mida on näha kõigis ERMi näitustes,“ märkis ERMi direktor Kertu Saks.
Külastajaid ootab multisensoorne kogemus, mis hõlmab nii nägemist, heli kui ka mõtlemist. Tipptasemel andmete visualiseerimise, kaasahaaravate helimaastike ja ruumi füüsilise kohaloleku kombinatsioon jätab igale näitusel viibijale püsiva mulje.
Näituse keskmes on kolm teost:
1. vox aeterna (2024) — heliinstallatsioon, mille tõlgendus ladina keeles tähendab „igavene hääl“. See koosneb erinevatest inimhäältest, mida esitavad Eesti Filharmoonia Kammerkoori lauljad.
2. the critical paths (2024) — teos, mis on inspireeritud Eesti Biopanga teadusuuringutest. See sisaldab LED-ekraanidel voolavat geneetiliste andmete voolu, kus külastajad saavad jalutada läbi inimkonna ajaloo.
3. data-verse (2019–2020) — Ikeda rahvusvaheliselt tunnustatud installatsioon, mis pakub andmete esitamisel uusi ja loomingulisi viise. data-verse seeria tõstab esile andmete tohutust ja keerukust, muutes teaduslikud ja numbrilised kontseptsioonid kunstilisteks kogemusteks. Kunstnik peab seda seni üheks parimaks teoseks. Seda teost on varem eksponeeritud muulhulgas Centre Pompidou's Pariisis ja Shed Gallery's New Yorgis.
Ryoji Ikeda isikunäitus on avatud Eesti Rahva Muuseumis 2. märtsini 2025.
Lisainfo:
Aivi Jürgenson
Kommunikatsiooni- ja turundusjuht
Tel 5866 7773
www.erm.ee