Näitus "Narva 1944" | Pilt: Narva Muuseum
Narvas arutletakse ERMi eestvedamisel kultuurimälu teemadel
Kolmapäev, 13. november 2024
*
„Võime rääkida“ kolmas avalik salvestus leiab aset 23. novembril Narva Vabal Laval.
1913. aastal lähetas nelja-aastane Eesti Rahva Muuseum noore fotograafi Johannes Pääsukese kogumisretkele läbi Eesti, Narvast Saaremaale, tegema ülesvõtteid “kodumaa huvitavatest maastikkudest, rahva tööst ja talitustest, ehitustest, rahvateadlikkudest asjadest ja inimestest.”
111 aastat hiljem, 23. novembril 2024 läheb Eesti Rahva Muuseum külla Narva Muuseumile, et koos arutleda fotonäituse “Narva 1944” põhjal teemal „Kelle mälu petab?“ Lavale tulevad sel puhul kokku Narvaga seotud tuntud inimesed ning kõik huvilised on oodatud aruteluringi kohalikku kultuuriruumi ja ajalugu mõtestama.
Teema „Kelle mälu petab?“ on ajendatud 2024. aastal palju tähelepanu saanud Narva Muuseumi fotonäitusest „Narva 1944“. Eesti Rahva Muuseum on Integratsiooni Sihtasutuse toel korraldanud sel aastal kursuse „Eesti keele praktika kultuuriruumi tutvustamise kaudu“. Keeleõppijad on saanud kursusel eesti keelt praktiseerida päevakajaliste teemade ning kultuuriliste seoste kaudu, käsitletud on nii ajalugu, keelt, riiklust kui ka esivanemate pärandit. „Võime rääkida“ kolmas vestlus toimub kursuse Tallinna ja Narva gruppide lõpuüritusena, aga kuulama ja kaasa mõtlema on oodatud kõik huvilised.
Arutlusel „Kelle mälu petab?“ osalevad:
- Merle Karusoo, lavastaja, teatripedagoog ja Eesti mälu uurija. Mäluteatriprojekti „Kes ma olen?" eestvedaja.
- Igor Kopõtin, PhD, sõjaajaloolane ja Potsdami ülikooli järeldoktorant, kes on koostööd teinud nii Eesti Sõjamuuseumi kui ka Narva Muuseumiga.
- Maria Smorževskihh-Smirnova, PhD, Narva Muuseumi direktor, kes on varem juhtinud ka Tallinna Vene muuseumi ning töötanud Eesti Kunstimuuseumis ja Tallinna linnamuuseumis.
- Milan Skubi, ühiskondlikult ja poliitiliselt aktiivne noor, Narva noorteparlamendi liige.
- Aleksandr Hobotov, Narva päritolu dokumentalist ja saatejuht. Kaheksaosalise saatesarja "O.M.A.D. Ida-Virumaa: tavalised lood" (2017) autor, kes on oma tööde kaudu kajastanud Ida-Virumaa lugusid. ETV+ saate Horisont vastutav toimetaja.
Üritus on tasuta. Soovi korral on kohapeal võimalik teha Narva Muuseumile vaba annetus 18. sajandist pärit ikooni restaureerimiseks. Erakordne on nii ikooni valmistamise tehnika kui pühakute valik - Paulus, Sergius ja Katariina.
Toimumisaeg: 23. november kell 16–18
Toimumiskoht: Narva Vaba Lava (Linda 2, Narva)
Eesti Rahva Muuseum korraldab 2024. aastal Tartus, Pärnus, Tallinnas ja Narvas kultuurikursuse, pakkudes osalejatele võimalust õppida eesti keelt läbi kultuurilise kogemuse ja praktika. Projekt (viitenumber 275495) saab toetust Euroopa Sotsiaalfond+ toetusest rahastatava projekti nr 2021-2027.4.07.23-0006 „Eesti keele õpet toetavad tegevused ja kodanikuõpe“ alategevus nr 3.4.4.4 „Erinevate kultuuri- ja vaba aja tegevuste pakkumine eesti keele õppe toetamiseks ning praktiseerimiseks“ raames.