Eesti ajalugu
Meilt on võimalik tellida ka võõrkeelseid programme. Valiku ja hinna saate täpsustada aadressil hariduskeskus@erm.ee .
NB! Alates 01.01.2025 kehtib uus hinnakiri.
Muuseumitund | Sihtrühm | Kestus |
Ellujäämiskursus kiviajal | 5.–9. klass | 90 min |
Metalliaja Postimees Tarbatu on hädaohus! |
10.-12. klass 7.–12. klass |
120 min 90 min |
Detektiivimäng keskaegses linnas | 7.–8. klass | 90 min |
Leiud keskaegsest jäätmekastist | 7.–9. klass | 90 min |
Nõiaprotsess | 8. klass | 120 min |
Eesti talurahvaseadused Sündinud ENSVs |
10.-12. klass 9.–12. klass |
150 min 90 min |
Registreerumine: hariduskeskus@erm.ee
Ellujäämiskursus kiviajal
Sihtrühm: 5.-9. klass
Tunni pikkus: 90 minutit
Hind: 4 eurot õpilane
Eeltingimused: enne on soovitatav läbida õppekava kiviaja osa ja saada eelteadmised tervisest.
Tutvume Eesti kiviaja inimeste eluviisi eripäraga ja muinasaja esimese perioodi mitmepalgelise eluga. Uurime toonast elukeskkonda, arutleme, kuidas see mõjutas inimeste elu, ning võrdleme seda tänapäeva elukeskkonna ja -viisiga. Rühmatöö teemad: elukeskkond kiviajal, tervis kiviajal, kiviaja eluviis, tervise hindamine, tervislik toitumine kiviajal. Muuseumi eksponaate uurides ja tõlgendades valmib ühistööna plakatil kokkuvõte „Kuidas oli võimalik kiviajal ellu jääda?“
Toimumiskoht: eesti püsinäituse "Ajarada", õppeklass
Metalliaja Postimees
Sihtrühm: 10.-12. klass
Tunni pikkus: 120 minutit
Hind: 6 eurot õpilane
Eeltingimused: soovitatavalt baasteadmised Eesti muinasaja lõpust ja eelteadmised meediast
Ajalugu ja ajakirjandust liitvas muuseumitunnis saame ülevaate muinasaja lõpu olustikust ning toome paralleele tänapäeva ühiskonnaga. Tund annab ülevaate selle perioodi ühiskonnast erinevate meediažanrite abil. Rühmatöö tulemusena valmib ajaleht Metalliaja Postimees.
Iga rühma ülesanne on muuseumi näituste alusel koostada ajalehte oma rubriik, nt persoonilugu Kukruse emandaga, spordiuudised, ilm, intervjuu Lembituga, reportaaž, nõuandenurk jms. Seejärel tutvustavad õpilased rubriike üksteisele ning tunni lõpus saab grupp kaasa verivärske Metalliaja Postimehe.
Toimumiskoht: eesti püsinäituse "Ajarada", õppeklass
Tarbatu on hädaohus! Seiklusmäng muuseumi välialal
Sihtrühm: 7.-12. klass
Tunni pikkus: 90 minutit
Hind: 190 eurot/grupp
Grupi suurus: 30 inimest, iga lisanduv osaleja (kuni 5) 5 eurot/osaleja
NB! Mängu viiakse läbi maist oktoobrini.
Mängu legend: „On aasta 1030 ning Tarbatu kandis puhuvad ärevad tuuled. Juba mõnda aega on Pihkvas ja Novgorodis käinud kaupmehed märganud seal hoiatavaid märke – Kiievi vürst Jaroslav näib midagi pahaendelist plaanivat. Samas on Tarbatu noor kuningas Irvo juba mõnda aega enesekindlalt tegutsenud selle nimel, et Tarbatu ja kogu Ugandimaa saaks järjest tugevamaks ja jõukamaks. Ühel ilusal hommikul sündis aga midagi ootamatut…“
Muuseumi välialal toimuvas ajaloolises seiklusmängus saavad osalejad proovile panna oma tarkuse, leidlikkuse ja võitlusvaimu, samuti omandavad erinevaid teadmisi viikingiaja eluolu kohta.
Mängule registreerudes saadame grupile vajaliku eelinfo mängu kohta. Soovitame kaasa võtta ilmastikule vastavad rõivad.
Seiklusmängu viib läbi Eesti Rahva Muuseum koostöös Mõõgavõitlusseltsiga.
Detektiivimäng keskaegses linnas
Sihtgrupp: 7.-8. klass
Tunni pikkus: 90 minutit
Hind: 4 eurot õpilane
Eeltingimused: enne on soovitatav läbida õppekava keskaja osa
Tutvume keskaegse linna iseloomulike joontega Eesti hansalinnade näitel. Räägime linna valitsemisest, elanikkonnast ning nende tegevusaladest. Mängime detektiivimängu, mille käigus tõlgendame mitmeid ajalooallikaid.
Mängu legend: "Kaupmeheproua Bärtha Brömse läheb hommikul kodust välja, et minna turuplatsile juurvilju ostma ning päevauudiseid vahetama. Ents siis leiab ta oma maja etikult võõra nahkpauna..."
Mängu ülesandeks on etteantud andmete põhjal koostada lugu keskaegsest kaupmehest. Õpilased analüüsivad tekste, uurivad esemeid ning panevad rühmatööna kokku krimiloo.
Toimumiskoht: eesti püsinäituse "Ajarada", tegelussaal
Leiud keskaegsest jäätmekastist
Sihtgrupp: 7.-9. klass
Tunni pikkus: 90 minutit
Hind: 4 eurot õpilane
Eeltingimus: soovituslik on läbida enne keskaegse linna teema, lisaks eelteadmised keskkonnateadlikust käitumisest
Tutvume keskaegse jäätmekasti kui varasalvega ja vaatame, kui kõnekaks allikaks võib osutuda äravisatud praht, rääkides meile inimeste ja nende eluviisi kohta. Uurime, millised leiud iseloomustavad keskaegse Eesti linna jäätmekasti ja milliseid järeldusi neist teha; arutleme eri materjalide säilimise põhjuste üle maapõues. Rühmatöö esimese osana rekonstrueerime tegelussaalis jäätmekasti leidude põhjal keskaegse inimese toidulaua ning tuvastame tema tegevusvaldkonna.
Toimumiskoht: eesti püsinäituse "Ajarada", tegelussaal
Nõiaprotsess
Sihtgrupp: 8. klass
Tunni pikkus: 120 minutit
Hind: 6 eurot õpilane
NB! Grupi suurus vähemalt 15 õpilast
Muuseumitunnis analüüsime 17. sajandi Eesti ühiskonda ja sotsiaalseid suhteid ühe nõiaprotsessi materjalide põhjal. Tund aitab sisse elada uusaja inimeste eluolusse ja mentaliteeti ning mõista ajaloolise teadmise kujunemise lugu, allikaid ning nende tõlgendamise võimalusi. Õpime tundma 17. sajandi Eesti ühiskonda ja sotsiaalseid suhteid rollimängu abil ühe nõiaprotsessi materjalide põhjal.
Märkus: muuseumitunnile eelneb ettevalmistus koolis või iseseisva koduse tööna. Õpilaste kohustuslik ettevalmistav ülesanne: learningapps.org/display?v=pbki6cxd520. Mõelda küsimustele alapuntkis "Mõtlemiseks": https://noiaprotsessid.weebly.com/ettevalmistus.html .
Õpetajale: https://noiaprotsessid.weebly.com/teave.html
Soovitame kirjutada muuseumitunni kokkuvõtteks koolis essee või arutluse teemal „21. sajandi nõiaprotsess“.
Toimumiskoht: eesti püsinäituse "Ajarada", õppeklass/Tegelussaal
Eesti talurahvaseadused
Sihtgrupp: 10.-12. klass
Tunni pikkus: 150 minutit
Hind: 6 eurot õpilane
Eeltingimused: baasteadmised talupoegade õigusliku olukorra muutumisest
Muuseumitunnis vaatleme üht ühiskondlikku protsessi – talupoegade pärisorjuse kujunemist ja sellest vabanemist. Tutvume baltisaksa ja kohaliku talupoja suhtluskultuuri ja omavaheliste suhetega. Uurime, kuidas need kultuurid üksteist mõjutasid: milline mõju oli isiklikul ja majanduslikul vabanemisel talupoja- ja mõisakultuurile ning tehnika arengule.
Tutvume teemakohase materjaliga. Õpilased koostavad ja esitlevad rühmatööna sketši „Osta talupoeg ära!“. Programmi lõpus toimub õpilaste väitlus „Talurahvaseaduste poolt ja vastu ehk mõisnik vs talupoeg“.
Toimumiskoht: eesti püsinäituse "Ajarada", õppeklass
Sündinud ENSVs
Sihtgrupp: 9.-12. klass
Tunni pikkus: 90 minutit
Hind: 4 eurot õpilane
Räägime lähiminevikust Eesti NSVs ehk perioodist, mil praeguste õpilaste vanavanemad koolis käisid. Selle kaudu mõistavad õpilased ajastu mitmepalgelisust ning seda, millises reaalsuses nende vanavanemad elasid. Nad oskavad võrrelda enda ja nende valikuid ning võimalusi. Sel viisil ergutame noorte ajaloohuvi ning elukogemuse jagamist põlvkondade vahel. Loovtööna valmivad ajastukohased plakatid.
Märkused: osalejad võiksid enne vestelda vanavanemate või vanematega elust ENSVs.
Toimumiskoht: eesti püsinäituse "Ajarada" ning teemanäitus "Paralleelilmad", õppeklass