Keel, kultuur ja keskkond
Meilt on võimalik tellida ka võõrkeelseid programme. Valiku ja hinna saate täpsustada aadressil hariduskeskus@erm.ee .
Muuseumitund | Sihtrühm | Kestus |
Tule tulemine Kiri teele! |
1.-3. klass 2.–6. klass |
60 min 60 min |
Rahvakalendri aastaring |
lasteaialapsed, 1.–6. klass |
60 min |
lasteaialapsed,
1.–6. klass |
60 min |
|
1.-6. klass 5.–12. klass |
60 min 90 min |
|
Kes või mis on eestlane? | 5.–12. klass | 90 min |
Kuidas eestlased end vabaks laulsid | 5.–12. klass | 90 min |
Vaimsed teetähised | 10.–12. klass | 90 min |
Tulekud ja minekud | 7.–12. klass | 90 min |
Soome-ugri keeled ja meeled | 7.–12. klass | 90 min |
Kuidas taltsutada plastmassi Linnamäng |
7.-12. klass 5.–9. klass |
90 min 120 min |
Tants epideemia ümber | 10.–12. klass | 180 min |
Usurikas Eesti Regilaulust popini. Eesti muusika läbi aegade |
10.-12. klass 10.–12. klass |
90 min 120 min |
Registreerumine: hariduskeskus@erm.ee
Tule tulemine
Sihtgrupp: 1-3. klass
Tunni pikkus: 90 minutit
Hind: 4 eurot õpilane
Näitusel „ Pirrust prožektorini“ uurime, kuidas meie esivanemad on saanud pimedal ajal valgust. Samuti räägime tule tegemisest läbi aegade, vaatame kuidas lõigatakse peergu ja uurime küünalde kastmist. Lõpuks meisterdame laterna, mis ka päriselt valgust näitab.
Näitusele on välja pandud ligi 2000 valgustusega seotud eset: küünlajalgu, õli- ja gaasilampe, küünlalühtreid, pilakuid ja elektrivalgusteid.
Toimumiskoht: näitus „ Pirrust prožektorini“, Tegelussaal
Kiri teele!
Sihtgrupp: 2.-6. klass
Tunni pikkus: 60 minutit
Hind: 4 eurot õpilane
Eeltingimus – tunnis osalevad lapsed teavad oma kodust aadressi.
Millal sa viimati kirja kirjutasid? Sellise, mis ümbrikus postkasti potsatab? Kirja saatmise ning ümbriku avamise rõõm kipub tänapäeval tasapisi ununema.
Muuseumitunnis räägime posti ja side tähtsusest. Tutvume erinevate suhtlemisvahendite ja viisidega läbi ajaloo ning uurime, kuidas kirjad ja pakid liiguvad ning sihtkohta jõuavad. Kordame üle aadressi kirjutamise reeglid. Grupp saab valida ühe alljärgnevatest tegevustest:
- Linnusule ja tindiga kirjutamine, kirja ümbrikuks voltimine ja pitsatiga kinnitamine. Ei sisalda oma aadressi kirjutamist, kuna vanal ajal märgiti kirja teekond teisiti.
- Ilublanketil telegrammi koostamine. Õpilased kujundavad (kollaažitehnikas v joonistades) näidiste põhjal telegrammi. Põnevust pakub telegrammi sõnumite lugemine, kuna täpitähti see masin ei tundnud! Tegevus eeldab oma aadressi kirjutamist aadressiväljale.
- Etteantud postkaardi värvimine, aadressi kirjutamine ja oma postmargi kujundamine.
NB! Soovi korral saab tunnis kirjutatud postkaardi muuseumis postitada. Selleks võib kasutada tunnis valminud postkaarte või osta kaart muuseumipoest.
Toimumiskoht: eesti püsinäitus "Kohtumised"
Rahvakalendri aastaring
Sihtgrupp: lasteaialapsed, 1.-6. klass
Tunni pikkus: 60 minutit
Hind: 4 eurot õpilane
Näitusel „Talu elu ja talu ilu“ tutvume talviste ja suviste traditsiooniliste töödega. Arutleme selle üle, millal ja kes neid töid tegid ning seome need aastaringiga. Tutvume rahvakalendri ja kuude rahvapäraste nimetustega. Räägime aja kujutamisest rattana, mille moodustasid suvine ja talvine poolaasta oma tööde ja tähtpäevadega. Mängime rahvuslikke mänge, harjutades kuude rahvapäraseid nimetusi, ja omandame tuntumate rahvakalendri tähtpäevade loendamise ja arvepidamise võtteid.
Toimumiskoht: teemanäitus "Talu elu ja talu ilu", õppeklass
Viie kodu lood
Sihtgrupp: lasteaialapsed, 1.-6. klass
Hind: 4 eurot õpilane
Tunni pikkus: 60 minutit
Tutvume viie ajastu kodu makettidega, mis räägivad lugusid muinas- ja keskaja kodust, rehielamust, taluhäärberist ning kahetoalisest kortermaja korterist. Saame teada kui suured olid eri aegade kodud ja pered, kuidas elukeskkond mõjutas inimeste elu ning võrdleme seda tänapäeva elukeskkonna ja elamisviisidega. Abiks on ajastutele omased esemed ning materjalid. Rühmatöö käigus uuritakse põhjalikumalt neist üht ning tutvustatakse seda kaasõpilastele.
Toimumiskoht: eesti püsinäitus "Kohtumised", tegelussaal
Meie lipu lugu
Sihtgrupp: 1.-6. klass
Hind: 4 eurot õpilane
Tunni pikkus: 60 minutit
Tutvume Eesti riigilipu sünnilooga – kuidas ühe üliõpilaste seltsi lipust sai meie olulisim riiklik sümbol. Räägime riiklikust sümboolikast, sümbolite tähendusest ja etiketist. Näitusel „Rahvas ja riik“ vaatame Eesti esimest sinimustvalget lippu. Tunni lõpetame viktoriiniga.
Toimumiskoht: eesti püsinäitus „Kohtumised“, näitus „Rahvas ja riik“, Tegelussaal
Mis eesti keel on?
Sihtgrupp: 5.-12. klass
Tunni pikkus: 90 minutit
Hind: 4 eurot õpilase kohta
Kuidas eesti keelt on aegade jooksul räägitud, jäädvustatud, salvestatud ja kuulatud? Kui palju erinevad meie murded kirjakeelest? Kas me saame aru oma sugulaskeeltest või viipekeelest? Muuseumitunnis kuulame, vaatame, katsume, tallame ja näitame keelt.
Toimumispaik: teemanäitus "Keelekatel"
Kes või mis on eestlane?
Sihtgrupp: 5.-12. klass
Tunni pikkus: 90 minutit
Hind: 4 eurot õpilane
Otsime vastust küsimusele, kes või mis on eestlane? Vaatame üle esemed, nähtused ja ideed, mis on eestlaste eluviisi kujundanud. Tunni teemaks olevale küsimusele ei ole ühest vastust, vaid selle kujundab enda jaoks iga osaleja ise ning tutvustab seda ka teistele.
Toimumiskoht: eesti püsinäitus "Kohtumised", tegelussaal
Vaimsed teetähised
Sihtgrupp: 10.-12. klass
Tunni pikkus: 90 minutit
Hind: 4 eurot õpilane
Tutvume siinset vaimuelu mõjutanud sündmuste ja nähtustega. Võrdleme rahvuslikku ärkamist, massikultuuri tekkimist, inimeste liikumisvõimalusi ja suhtlemisviise tänapäeval ja sadakond aastat tagasi. Rühmatöö käigus tutvuvad rühmad iseseisvalt ühe teemaga põhjalikumalt ning annavad seejärel teistele õpitust ülevaate lühinäidendi või plakati vormis.
Toimumiskoht: eesti püsinäitus "Kohtumised", tegelussaal
Kuidas eestlased end vabaks laulsid
Sihtrühm: 5.-12. klass
Tunni pikkus: 90 minutit
Hind: 4 eurot õpilane
Muuseumitunnis keskendume kahele olulisele sündmusele eestlaste rahvustunde äratamisel: esimesele üldlaulupeole 1869. aastal ja laulvale revolutsioonile aastatel 1987‒1989. Uurime, kuidas on nende sündmustega seotud kaasaegne laulupeo traditsioon.
Tutvume rühmatööna süviti teemakohaste eksponaatidega ja arutleme, kuidas õnnestus eestlastel end 19. sajandi teisel poolel ühtseks euroopalikuks rahvaks ning 1980. aastate lõpus vabaks laulda.
Toimumiskoht: eesti püsinäituse "Ajarada", teemanäitused "Regilaul", "Rahvas ja riik", "Aja jälg Eesti vaibal" ning tegelussaal
Tulekud ja minekud
Sihtgrupp: 7.-12. klass
Tunni pikkus: 90 minutit
Hind: 4 eurot õpilane
Soovitame tundi integratsiooniprojektides osalevatele õpilastele.
Tutvume Eestis elanud rahvastega. Põhjalikumalt uurime inimeste liikumist Teise maailmasõja ajal ja selle järel. Keskendume järgmistele teemadele: küüditamine, välja- ja sisserändamine. Läbi erinevate inimeste ja nende esemete lugude saame teada, millal ja millistel põhjustel on toimunud nende liikumine, miks on siit mindud ja kuidas on siia tuldud. Tunnis tehtud rühmatöö ja kodutöö*põhjal toimub arutelu.
*Kodutöö. Kodutöö täpse juhise saadame tunni tellinud õpetajale
1. Sugupuu. Küsitle vanemaid või teisi sugulasi ning koosta oma pere sugupuu.
2. Uuri vanemate käest, millal ja mis põhjustel tekkis side Eestiga ja pere siia jõudis.
3. Võta muuseumisse kaasa üks ese, mis on perele tähtis ja millel on just teie pere jaoks huvitav lugu. Kui muuseumisse eset kaasa võtta ei saa, tee sellest foto.
Toimumiskoht: eesti püsinäitus "Kohtumised", tegelussaal
Soome-ugri keeled ja meeled
Sihtgrupp: 7.-12. klass
Tunni pikkus: 90 minutit
Hind: 4 eurot õpilane
Muuseumitunnis tutvume soome-ugri rahvaste, nende asuala, arvukuse, algkodu ning keelepuuga. Kuulame soome-ugri keelte kõla, vaadates originaalkeeles rahvaluulealaseid animatsioone, mis tutvustavad soome-ugri rahvaste traditsioonilisi uskumusi ja tavasid. Õpilased uurivad rühmatööna üht näitusel kajastatud soome-ugri rahvast ja teevad kaaslastele kokkuvõtte. Toome välja soome-ugri keelte ühisjooned võrdluses indoeuroopa keeltega.
Toimumiskoht: soome-ugri püsinäitus "Uurali kaja", õppeklass
Linnamäng
Sihtgrupp: 5.-9. klass
Tunni pikkus: 120 minutit
Hind: 4 eurot õpilane
NB! Alates 2024. aasta maist
Orienteerumismäng, mille käigus õpilased panevad proovile oma oskused ja meeled. Olulised on kaardilugemisoskus ja salvestustehnika tundmine, nutifoni ja meedia kasutamine infootsinguks, avaliku keskkonna ja eraruumi tunnetus, liiklusohutus ja linnas liikumise reeglid ning meeskonna- ja grupitöö. Tuleb olla valmis väljas liikumiseks (nii linnaruumis kui maastikul) ilmast hoolimata!
Märkused: enne muuseumitundi moodustatakse koolis rühmad ja määratakse neile teemad.
Programmi käigus käivad õpilased kaartidele märgitud marsruudi linnaruumis läbi. Soovi korral saab kaardid enne välja printida ning läbida mängu linnas tegutsemise osa enne kokkuvõtete esitamist muuseumis.
Pärast registreerimist on võimalik materjale alla laadida. Võimalus luua oma linna-, alevi- või külamäng!
Toimumiskoht: linnaruum (välitingimused - talvisel hooajal ei toimu), teemanäitus "Linn", õppeklass
Kuidas taltsutada plastmassi
Sihtgrupp: 7.-12. klass
Tunni pikkus: 90 minutit
Hind: 4 eurot õpilane
Muuseumitunnis tutvustatakse õpilastele erinevaid plastmasse ja nende saamismeetodeid ning antakse ülevaade materjali ajaloost. Näitusel uuritakse eksponeeritud plastesemeid ning materjali laia kasutusvaldkonda. Õpetatakse eristama erinevaid plastmassi liike, nende kasutamist ja hoidmist. Selgitatakse plastmassi osalust ülemaailmses reostuskriisis ning selle materjali teadlikuma kasutamise vajalikkust.
Toimumiskoht: eesti püsinäitus "Kohtumised", õppeklass
Tants epideemia ümber
Sihtgrupp: 10.-12. klass
Tunni pikkus: 180 minutit
Hind: 6 eurot õpilane
Muuseumitunnis keskendume ühele näitusel „Inimene ja looduskeskkond“ käsitletavale teemale – epideemiale. Pakume õpilastele võimalust läheneda epideemianähtusele probleemipõhiselt: milline on epideemia elukaar, kuidas taud maailma muudab, millised teadlased ja teadusvaldkonnad on selle nähtusega seotud ning kuidas nüüdisaja teadus sellesse suhtub?
Teema mängitakse läbi rollimängu-pressikonverentsina. Õpilased kehastuvad epideemia puhkemisega seotud eluvaldkondade esindajateks ja teadlasteks, lahendavad ülesandeid ning mõtestavad lahti epideemia kui nähtuse.
Indiviidi ja keskkonna keerulisi seoseid käsitleme nii inimesekesksest vaatepunktist (epideemia kui looduse reaktsioonist tingitud oht inimkonnale) kui ka n–ö looduse mätta otsast (epideemia kui reaktsioon inimtegevusele).
Enne muuseumisse tulekut: õpilased jagunevad rollidesse ning teevad ettevalmistava töö veebikeskkonna ettevalmistusmaterjalide abil.
Toimumiskoht: püsinäituse väljapanek "Inimene ja looduskeskkond", "Ajarada", tegelussaal
Muuseumitund on valminud koostöös Haridus- ja Teadusministeeriumi ning SA Eesti Teadusagentuuriga
Usurikas Eesti
Sihtgrupp: 10.-12. klass
Tunni pikkus: 90 minutit
Hind: 4 eurot õpilane
Vaatleme lähemalt ristiusu voolude - katoliikluse, luterluse ja õigeusu, samuti rahvausu - rolli Eesti aja- ja mõtteloos. Tutvume viimase tuhatkonna aasta konkreetsetete ajaloosündmuste ja nähtustega, mis seostuvad mainitud usuvooludega. Programm aitab mõista sündmusi ja väärtushinnanguid erinevate osapoolte vaatenurkadest. Ajaloolisest taustast lähtuvalt heidame pilgu ka nimetatud usuvoolude tähendusele ja tähtsusele tänapäevases Eesti ühiskonnas. Muuseumitunnis omandatud teadmised kinnistame veebiviktoriiniga.
Toimumiskoht: eesti püsinäitus "Kohtumised", tegelussaal, Laste ERM
Regilaulust popini. Eesti muusika läbi aegade
Sihtgrupp: 10.-12. klass
Tunni pikkus: 120 minutit
Hind: 6 eurot õpilane
Eeltingimused: Soovitatavalt baasteadmised eesti rahvakultuurist ja ajaloost
Muuseumitunnis saame ülevaade eesti muusika arenguloost ja selle kultuuriloolisest taustast. Tutvume traditsioonilise talukultuuri, eestlaste uskumuste ja regilauluga.
Arutleme, kuidas on ühiskonda ja muusikat mõjutanud murranguperioodid rahvakultuuris. Uurime muusikat mõjutanud protsesse alates ristiusu tulekust kuni sündmusteni 20. sajandil.
Tunni käigus tutvuvad rühmad iseseisvalt lähemalt ühe teemaga ning annavad seejärel teadasaadust teistele ülevaate (plakati vormis).
Toimumiskoht: teemanäitused "Talu elu ja talu ilu", "Regilaul", "Rahvas ja riik", eesti püsinäituse "Ajarada", õppeklass