Täiskasvanud
Tingimused:
Töötoad palume tellida vähemalt 5 tööpäeva varem aadressil hariduskeskus@erm.ee.
Hind: R–P 170 eurot, T–N 130 eurot. Hind sisaldab materjale ning juhendamise tasu.
Grupi suurus: kuni 15 inimest, iga järgmise osaleja (kuni 5) puhul lisandub tasu 8 eurot.
Kestus: 1- 1,5 tundi (v.a Millise pudru keedad, sellise ka sööd - 2,5 tundi)
Meilt on võimalik tellida ka võõrkeelseid programme. Valiku ja hinna saate täpsustada aadressil hariduskeskus@erm.ee või tel 736 3085 .
NB! Programme viiakse läbi ainult muuseumi lahtioleku aegadel (T-P kell 10.-18.00).
Kaitsev helk
Meie esivanemad on kaitsvaid mustreid ja märke tikkinud rõivastele, lõiganud puusse ja graveerinud ehetele – meil on võimalus need taasavastada. Vanasti peljati pimeduses hiilivaid tonte, tänapäeval varitseb oht liikluses. Valmistame iidsete mustritega erilise väega helkuri, mis kaitseb nii kurjade jõudude kui liikluses peituvate ohtude eest.
Sissejuhatus eesti püsinäitusel „Talu elu ja talu ilu“.
Kivine aeg, savine sõrm
„Kammkeraamika“ ja „nöörkeraamika“ – kas tead nende tähendust? Need on vaid mõned kiviajal laialdaselt kasutatud kaunistusviiside nimetused, ent sõnadest üksi ei piisa, et nende tähendust tabada.
Teeme käed saviseks, et need mõisted saaksid käega katsutavaks ja silmaga nähtavaks. Valmistame kiviaegsete töövõtetega savikausi, mille kaunistame toonaste mustritega.
Sissejuhatus eesti püsinäituse kiviaja osas.
Märkide maailm
Ennevanasti oli inimeste elu täis tähendusi, sümboleid ja märke. Märgid kaunistasid, kaitsesid kurja eest ning andsid edasi olulist teavet. Peremärk kanti isiklikule varale, meistrimärk oli kui valmistaja logo. Me elame tänapäevalgi märkide maailmas. Disainime endale vanade mustrite eeskujul peremärgi, et tuua iidsed sümbolid oma igapäevaellu, põletades need pannilabidale või kikilipsule.
Toimumiskoht tellija soovil eesti või soome-ugri püsinäitusel.
Kael kirjuks!
Uurime muistsete märkide ja sümbolite tähendusi ning saame aimu, miks on peetud hädavajalikuks rõivaid kaunistada. Kirjame märgid torusallile, mis kaitseb meid nii külma kui ka kurja eest.
Toimumiskoht tellija soovil eesti või soome-ugri püsinäitusel.
!EHE!
Läbi aegade on naised tahtnud silma paista oma kauniduse ja ehetega. Näitusel imetleme soome-ugri ehete rikkust ja ilu, uurime materjale, tähendust ning kandmise traditsioone. Nähtust inspireerituna valmistame nööpidest ja helmestest rahvuslikus stiilis udmurdi kaelaehte.
Sissejuhatus soome-ugri näitusel.
Sõlega säravaks, preesiga põnevaks
Sõlg on igiammune ehe, mis kinnitas rõivaid ja kaunistas kandjat. Rõngu kandis öeldakse: „Mida suurem sõlg, seda rikkam inimene“. Setomaal aga näitas sõlg naise viljakust. Tänapäeval on sõlg muutunud rõivamoodi rikastavaks detailiks, mis sobib nii argi- kui ka pidupäeva. Räägime rahvalikust ehtekunstist ning valmistame endale vildist sõle või preesi, mille kaunistame pärlite ja litritega.
Sissejuhatus rahvarõivanäitusel.
Millise pudru keedad, sellise ka sööd (komi vanasõna)
Kestus: 2,5 tundi
Soome-ugri toidukultuuri töötoas ei istuta käed rüpes, vaid lüüakse ise söögitegemisel kaasa. Küpsetame traditsioonilisi komi lahtisi pirukaid šangasid. Komi tares uurime interaktiivset toidulauda, tutvume traditsiooniliste toitude, söögikommete ja rituaalidega. Teritame taipu mõistatuste, vanasõnade ja rahvatarkusega. Katame pidupäevalaua enda küpsetatud pirukatega ning maitseme neid rahvamuusika saatel. Osalejad saavad soovi korral kaasa toiduretsepti.
Sissejuhatus soome-ugri näitusel.
Elamusprogramm
Uurali kaja – kannel käes, laul südames
Kutsume teid rännakule meie keelesugulaste uurali rahvaste juurde! Soome-ugri emanda ja isanda juhtimisel toimuv ringkäik on täis laule, tantse ja rõõmsaid kohtumisi. Laulame üheskoos ümbritsevast loodusest ja inimese elu olulistest verstapostidest, passime selga rahvarõivaid ning tuletame meelde rahvatarkused elust ja selle väärtustest. See on retk, mis pakub nii mõnusat äratundmisrõõmu kui ka rohkelt uusi avastusi.
Elamusprogramm toimub ERMi püsinäitusel „Uurali Kaja“. Osalejatel on hiljem võimalus ka iseseisvalt näitusega tutvuda.
Sihtgrupp: täiskasvanud
Programmi kestus: 1,5 tundi
Hind: T-N 190 eurot, R-P 210 eurot
Grupi suurus: kuni 15 inimest
Toimumiskoht: soome-ugri püsinäitus