Ryoji Ikeda isikunäitus
2. novembril 2024 avame ERMis maailmakuulsa ja hinnatud jaapani kunstniku Ryoji Ikeda isikunäituse. Kunstnik on ERMi jaoks loonud spetsiaalselt kaks uut teost, milles ühendab kunsti, muusika ja teaduse viisil, mis on detailitäpne, kuid samas ka audiovisuaalselt kaasahaarav. Neid teoseid täiendab autori varasemast loomingust tuntud teos „data-verse”.
Hoiatus: teostes esinevad valgusefektid, pimedus ja valjud helid võivad mõjutada inimesi, kes on eelmainitu suhtes tundlikud ja/või põevad südamehaigusi.
Ryoji Ikeda isikunäitus on avatud 2. novembrist 2024 kuni 2. märtsini 2025.
Programmide tellimine vähemalt 5 tööpäeva enne külastust aadressil hariduskeskus@erm.ee
Grupi suurus max 25 õpilast, L-P min 10 õpilast.
Tunded ja värvid: lõngaloomade matemaatiline kunst
Sihtgrupp: lasteaed, 1. –2. klass
Kestvus: 60 minutit
Hind: 6 eurot osaleja
Hea kunstniku looming ei jäta kedagi külmaks ja kunstiteos võib tekitada mitmesuguseid tundeid. Kuid milliseid? Paneme oma tunded sõnadesse, tõlgime värvideks ja iga laps saab oma emotsioonid pehme looma näol koju kaasa.
Kunstnik Ryoji Ikeda kasutab teoste loomiseks andmeid, videokunsti ja arvutigraafika võtteid. Meie töötoas saavad lapsed kasutada Eesti iidset ilu ja kunsti loomise materjali – lõnga. Loome lõnga abil geomeetrilisi vorme ja kujundeid. Teeme neist lõngaloomad, millega saab mängude kaudu jutustada lõputul hulgal lugusid. Nii saab lõng, lihtne materjal, millekski hoopis enamaks – kunstiks. Kui luua midagi ja anda sellele tähendus, või kui lasta kellelgi teisel loodule tähendus anda, sünnibki kunst.
Töötuba arendab arusaamist kunstist ning õpetab emotsionaalset sõnavara, et paremini mõista ja hallata oma tundeid.
Andmemandala
Sihtgrupp: 3.–6. klass
Kestvus: 60 minutit
Hind: 6 eurot osaleja
Kunstnik Ryoji Ikeda sukeldub keerulisena paistvatesse andmetesse ning loob nendest mastaapsed ja meeliköitvad kunstiteosed. Programmi käigus tutvume näitusel eksponeeritud teoste ja nende lugudega ning seejärel kogume andmeid oma klassi kohta. Räägime lihtsalt ja arusaadavalt andmete kogumisest ja analüüsist. Töötoa käigus valmib kunstiteos, kus on koht igal osalejal.
Töötoas osaleja õpib tõlgendama kunsti ning looma kogutud andmete põhjal kunstiteost.
Õlekroonist DNA mudelini. Kõrrekunstigeomeetria
Sihtgrupp: 7. –12. klass
Kestvus: 60 minutit
Hind: 6 eurot osaleja
Ryoji Ikeda on kunstnik, kelle loometöö keskmes on valgus, matemaatiline täpsus ja esteetika. Näitusel uurime lähemalt Eesti Geenivaramu tööd. Töötoas täidame enda kohta käiva küsimustiku ning loome 4DFrame'i abil geomeetrilisi kujundeid, mida kanname paberile kujundi varju abil. Kujundi vorm muutub paberil mitmemõõtmeliseks ja selle külgi eri värvidega värvides saab luua matemaatikast lähtuvaid kunstiteoseid.
Mitmemõõtmelist kujundit joonistades tuleks teha mitmeid matemaatilisi tehteid ja mõõtmisi. Varju kasutamine muudab joonistamise lihtsamaks, nii et igaüks saab sellega hakkama. Selline joonistamisoskus tuleb kasuks kõigile, kes unistavad arhitekti, disaineri või arvutigraafiku ametist.
Üllataval kombel sarnaneb 4DFrame'i kujundite ehitamine väga ka Eesti etnograafiliste õlekroonide valmistamise tehnikale, mis annab tunnistust, et ilu loomisel geomeetrilise kunsti abil on Eestis pikad traditsioonid.
Töötoas osaleja õpib tõlgendama kunsti, seostab seda teiste valdkondadega ning loob uue kunstiteose.
Töötuba on valminud koostöös Energia avastuskeskusega.